A borongós, esős napokon nemcsak azért fogyasztunk el háromszor annyi papír zsebkendőt, mint az év többi időszakában, mert kezdődik az influenzaszezon. A hőingadozás erősen próbára teszi szervezetünket, ráadásul a szegényesebb zöldség- és gyümölcsválaszték miatt nem jutunk elég vitaminhoz, ásványi anyaghoz. Kevesebb a napfény, több időt töltünk zárt térben, így legyengül az immunrendszerünk.
Nem segít az antibiotikum
- A nátha és az influenza tünetei sem közvetlenül a fertőzést követően jelentkeznek. A vírusok először elszaporodnak a szervezetben, míg elérnek egy kritikus szintet, ekkor tör ki rajtunk a betegség. A lappangási idő 1-3 nap, attól függően, hogy milyen állapotban van az immunrendszerünk - magyarázza a doktornő. Kérdés, hogy ha ledönt a lábunkról, maradjunk a „bő folyadék, ágynyugalom” módszernél, vagy keressük fel a háziorvost. - Ha nyugodtabbak vagyunk ettől, kérjük orvos segítségét. Ám sem az influenzánál, sem a náthánál nem segít az antibiotikum, az ugyanis csak a baktériumok elpusztítására képes. Akkor írja fel az orvos, ha jó oka van feltételezni, hogy az ártatlannak tűnő megfázásnak szövődményei lehetnek, például arcüreg- vagy tüdőgyulladás. Egy vírus bakteriális fertőzések táptalajává is válhat, ha nagyon gyenge az immunrendszer, vagy más betegségben is szenvedünk. Egészséges szervezet esetében azonban általában nincs értelme antibiotikumot szedni. Ilyenkor elegendő orvoshoz menni, ha a tünetek 3-4 nap után sem csillapodnak, még rosszabbul leszünk, vagy súlyosabb panaszok is jelentkeznek, például légszomj, erős fülfájás vagy mellkasi fájdalom - tanácsolja dr. Horti Ilona.
Létezik varázsszer
Bármilyen furcsán hangzik is, egyetlen dolog nélkülözhetetlen a gyógyuláshoz a nátha és az influenza esetében is, ez az ágynyugalom. - Ha egész nap rohanunk, vagy nem tudunk kivenni szabadságot, talán úgy érezzük, majd szép lassan magától elmúlik a betegség. Pedig ezzel lényegesen megnöveljük a szövődmények kialakulásának esélyét. A panaszokat csillapíthatjuk, ám a tünetekkel azt üzeni testünk, hogy lassítanunk kell. Ha figyelmen kívül hagyjuk, és próbára tesszük a legyengült immunrendszert, hetekig, hónapokig elhúzódhat a betegség, később pedig hosszadalmasabb a kezelés is. Ezért a legfontosabb, hogy legalább néhány napig pihenjünk, feküdjünk, erősítsük meg magunkat. Ha otthon maradunk, kollégáinkat is megóvhatjuk, ugyanis az influenzavírus a tünetek kialakulásától számítva még körülbelül négy napig fertőz - mondja a doktornő.