Belga kutatóknak sikerült megmagyarázni, hogy az előtej milyen módon gátolja az allergiás folyamatok kialakulását.
Az orvosok és a védőnők szülés előtt elmagyarázzák a kismamáknak, hogy mennyire fontos az újszülöttnek az anyatejjel történő táplálása, az anyatejjel ugyanis az újszülött a szükséges tápanyagokon kívül olyan hatóanyagokat is magához vesz, melyek az immunrendszerének fejlődéséhez nélkülözhetetlenek.
A szülést követő első napokban termelődő anyatej, az ún. kolosztrum rendkívül nagy mennyiségben tartalmazza az immunrendszer megfelelő működéséhez szükséges összetevőket. Azt is megfigyelték, hogy idősebb korban gyakrabban alakul ki allergia azoknál, akik valamilyen oknál fogva nem kaptak kolosztrumot. Az allergiás reakciók kialakulásában fontos szerepet tulajdonítanak két fehérvérsejt típus, az ún. T-helper1 (Th1), és a T-helper2 (Th2) működésének. Ha a Th2 sejtek működése dominál, akkor nagy valószínűséggel jelentkeznek allergiás kórképek, míg Th1 túlsúly esetén ezek elmaradnak.
C. Boudry belga kutatócsoportja 2007-ben az Elsevier kiadó Livestock Science című állattenyésztéssel foglalkozó tudományos folyóiratában számolt be róla, hogy a szarvasmarha eredetű kolosztrum fogyasztása is elősegíti a szervezetben a Th1 túlsúly kialakulását. Ennek köszönhető az allergiás folyamatok gátlása, továbbá a fertőzésekkel szembeni fokozott védelem.
Az orvostudomány eredményei alátámasztani látszanak azokat az évszázados népgyógyászati megfigyeléseket, miszerint az allergiás folyamatok szarvasmarha kolosztrum-kivonatával - amely világsikert aratott és már hazánkban is beszerezhető - jó eredménnyel kezelhetők.
2007-05-21 11:13
Forrás: MTI