Az Independent cikkét idézi, amely szerint a Southampton Egyetem munkatársai egy új módszeren dolgoznak az asztma kezelésére. A kutatásokat végző Hans Michael Haitchi az ADAM33 nevű gén viselkedését vizsgálta, amikor felfigyelt rá, hogy az asztmás tüneteket igazából nem allergiás reakciók váltják ki. Helyette azok az enzimek felelősek a légzési nehézségekért, amelyeket az adott gén termel.
Eddig emberi szövetmintákon és egereken végeztek kísérleteket, mellyel sikerült igazolni: az ADAM33 gén blokkolásával az asztma hatásai is jelentősen lecsökkenthetőek. A vizsgálat eredményei szerint 50 százalékkal kevesebb légúti gyulladást okoztak a háziporatkák azon egerek esetében, amelyekben a kérdéses gént sikerült kikapcsolni. A professzor szerint ez a felismerés teljesen megváltoztathat mindent, amit eddig az asztma kezelése kapcsán vallott a szakma. Az eddig alkalmazott, szteroidokra épülő kezelés helyett olyan terápiát javasol a szakember, ami a légzési nehézségeket okozó génre irányul.
Magyarországon az össznépesség 2-3 százalékát érinti az asztma. Gyermekek között a gyakoriság országosan még nem éri el az egy százalékot, de a betegek száma folyamatosan nő. A kezeletlen légúti allergiások 20-40 százaléka idővel asztmás lesz. Az ESKI 2000 évi adatai alapján mind a férfiaknál, mind a nőknél Észak-Alföldön legmagasabb az asztmában szenvedők száma. Legalacsonyabb százalékos megbetegedést a férfiaknál Nyugat-Dunántúlon, a nőknél Dél-Dunántúlon regisztráltak.