Házi módszerek a hangszálgyulladás kezelésére

A laryngitis a hangszálak begyulladását jelenti, melyet okozhat túlerőltetés, de bakteriális vagy vírusos fertőzés is. Jellegzetes tünete a gyenge, erőtlen vagy rekedt hang, a torokfájás és a köhögés. Hogyan gyorsíthatjuk fel a gyógyulást otthon?

A laryngitis, vagyis a hangszálgyulladás az esetek nagy részében akut betegség, melynek oka valamilyen fertőzés. Általában rövid időn (maximum 2-3 héten) belül magától meggyógyul, és sokszor még gyógyszert sem kell szedni rá. A laryngitis tünetei közé tartozik a száraz köhögés, a torokfájás, illetve a legjellemzőbb a hangképzés valamilyen zavara, például a rekedtség, a gyenge, erőtlen hang, vagy éppen a hang teljes elveszítése. Szerencsére, néhány egyszerű házi módszerrel nemcsak a gyógyulás folyamatát gyorsíthatjuk meg, de a kellemetlen tüneteket és a fájdalmat is csökkenthetjük.

Az almaecet többek között antimikrobális hatású és a nyálkahártya megfelelő pH-értékét is visszaállítja. Keverjünk el két evőkanál almaecetet és egy evőkanál mézet fél pohár meleg vízben, majd tegyünk hozzá egy késhegynyi cayenne-i borsot. Naponta két alkalommal fogyasszuk ezt a gyulladásgátló keveréket.

A hangszálgyulladáson a gyömbérből készült ital is segíthet
A hangszálgyulladáson a gyömbérből készült ital is segíthet (fotó: iStock)

Miért vagyok folyton rekedt? A hangszálgyulladás legfőbb tünetei a rekedtség, a torokfájás, a normális hangerejű beszédre való képtelenség. Meglehetősen gyakori betegség, melyet okozhat túlerőltetés, dohányzás, de valamilyen fertőzés is. A legtöbb esetben a hangszálak pihentetésével magától is elmúlik. Kattintson!

A hagymaszirup természetes köptető, melynek segítségével könnyebben felszakadhat a letapadt, kellemetlen váladék, emellett pedig gyulladáscsökkentő hatása is van. Tisztítsunk meg és kockázzunk fel négy közepes méretű vöröshagymát, a hagymakockákat tegyük 1 liter vízbe, majd lassú tűzön forraljuk addig, míg be nem sűrűsödik. A hagymaszirupból öt evőkanálnyit tegyünk egy pohárba, adjunk hozzá egy evőkanál mézet és egy kiskanálnyi frissen facsart citromlevet, majd öntsük fel meleg vízzel, hogy a pohár tele legyen. Lassan kortyolgassuk el az italt, naponta 2-3 alkalommal.

Szintén nagyon jó hatású a friss gyömbér , nyugtatja a torok nyálkahártyáját és a gyulladásokat is csökkenti, emellett az immunrendszer munkáját is segíti. Vágjunk vékony szeletekre egy néhány centis gyömbérdarabot, tegyük 2 deci vízbe, majd lassan forraljuk fel, és hagyjuk gyöngyözni 10 percig. Szűrjük le a kapott folyadékot, majd hagyjuk hűlni. Tegyünk hozzá egy kiskanál citromlevet és egy kiskanál mézet, majd igyuk meg ezt a teát. Naponta többször is fogyaszthatjuk.

Az édesgyökérnek is kihasználhatjuk toroknyugtató, antivirális és gyulladáscsökkentő hatásait. Az édesgyökér emellett természetes köptető is, így segíti feloldani a letapadt, irritáló váladékot. Forraljunk vizet, majd tegyünk bele egy teáskanál szárított édesgyökeret. Lassan gyöngyöztessük öt percen keresztül, majd szűrjük le, hagyjuk hűlni, és az elkészült teát naponta három alkalommal kortyolgassuk el. Egy kevés mézzel is édesíthetjük. Az édesgyökér használatával azonban nem árt óvatosnak lenni, mert kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, és a fogyasztása nem ajánlott magas vérnyomással, vese-, máj-, illetve szívbetegséggel küzdőknek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra