A jellemzően felső légúti fertőzésekhez, kezdődő tüdő- vagy garatgyulladáshoz társuló száraz köhögés legfontosabb ismérve, hogy nem jár váladékkal. Gyakran rohamokban tör elő, ugatásszerű, és sokszor olyan érzés, mintha gombóc lenne az ember torkában, amitől szabadulni próbál. A köhögőrohamok kimerítik az embert ha pedig éjszakai jönnek, a másnapot is tönkre teszik, mert nagyban megnehezíthetik az pihenést.
A szakemberek szerint száraz köhögés esetén az azt okozó betegség gyógyítása az elsődleges, mivel maga a köhögés a légutak megtisztítását szolgálja. Torkunk megnyugtatására léteznek házi megoldások. Sokat segíthet a sós vízzel történő öblögetés, a méz, a meleg folyadék, főképp a csillapító hatású gyógynövény főzetek, a fokhagyma, valamint a gyógynövénytartalmú szerek közül azok, amelyek lándzsás útifüvet vagy izlandi moha kivonatot alkalmaznak hatóanyagukként.
Immunrendszerünket is erősítsük, így gyorsabban épülünk fel a náthából A hurutos köhögés a légúti nyálkahártya gyulladásának következménye: a nyálkahártya a kórokozók elleni védekezés képpen több váladékot, vagyis nyákot termel, és ettől próbál megszabadulni a szervezet. A légúti fertőzésekkel - megfázással, influenzával , hörgő- vagy tüdőgyulladással - felgyülemlett váladék kiürülését, azaz a köhögés felszakítását segíteni kell, mert így felgyorsítható a légutak megtisztításának folyamat. Bőséges folyadékfogyasztás javasolt, mert az hígítja a váladékot, és így elősegíti a felköhögést. A köpet ürítését megkönnyítő szereket és praktikákat tanácsos inkább nappal alkalmazni. Segítségünkre lehet a csalán-, a kakukkfű és a hagymatea. Még görcsös, nem múló köhögés esetén is segíthet a kiváló hurutoldóként és köptetőként ismert borostyán , amely antibakteriális, gyulladáscsillapító és enyhe görcsoldó hatással is bír. Leveléből gyógytea készíthető, de kivonatként is beszerezhetjük. Bizonyítottan jótékony szerepe miatt krónikus légúti panaszok és hörghurut esetén is alkalmazzák.
Nem árt tehát felkészülnünk: érdemes felszerelnünk háztartásunkat az említett gyógynövényekkel vagy a belőlük készült sziruppal, kivonattal, mert segítségükkel nemcsak lerövidülhet de nyugalmasabban is telhet a gyógyuláshoz szükséges idő. Mindazonáltal a legjobb megelőzni a bajt: megfelelő óvintézkedésekkel még a fertőzésekkel leginkább terhelt időszakban is sokat tehetünk az ilyen típusú betegségek, és így a gyötrelmes köhögés megelőzéséért.
Az erős immunrendszerrel rendelkező szervezet eredményesebben veszi fel a harcot a kórokozókkal szemben, ezért nagyon fontosabb ebben az esetben is a megfelelő tápanyagbevitelt szolgáló kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás. Ugyanilyen lényeges a higiénés szabályok betartása, elsősorban a gyakori, alapos kézmosás. Az egyetlen, védőoltással megelőzhető légúti fertőzés az influenza.