Koronavírus: ezt teszi hosszú távon a tüdővel

A COVID-19-ben szenvedő betegek tüdején hónapokkal a gyógyulásukat követően is kimutatható a károsodás - állítja egy friss tanulmány.

Régóta ismert, hogy a koronavírus okozta COVID-19 számos szervet megtámad, legsúlyosabb mértékben azonban a tüdőt károsíthatja a betegség. A fertőzés egyik legveszélyesebb szövődménye a fertőzés következtében fellépő tüdőgyulladás, amellyel a szervezetnek önerőből kell megküzdenie. Legnagyobb arányban kórházi kezelésre is emiatt szorulnak a betegek, ráadásul a MedicalXpress oldalán is közzétett tanulmány szerint sokak tüdejében hosszú hónapokkal a gyógyulást követően is kimutathatóak a betegség okozta elváltozások.

Hosszú-COVID: ezek a tünetek a legkitartóbbak Nemzetközi kutatócsapat tekintette át az eddig készült tanulmányokat, hogy összegezzék, mely neurológiai és neuropszichiátriai tünetek állnak fent a legtovább a koronavírus-fertőzésen átesetteknél. A listát az alvászavarok vezetik. Kattintson a részletekért!

Kilenc hónappal a gyógyulás után is kimutathatóak a rendellenességek

A Sheffield és az Oxford Egyetem kutatói modern képalkotó diagnosztikai módszerekkel vizsgálták meg COVID-19-ből felgyógyult emberek tüdejét. Eredményeik szerint a kórházból elbocsátott emberek tüdejében a gyógyulásuktól számított legalább három hónapig kimutathatóak a betegség okozta károsodások. Ezt a károsodást a hagyományos CT-vizsgálatok nem mutatják ki, így a páciensek többsége azt gondolja, a tüdeje már egészségesen működik. A kutatók szerint hasonló károsodás lehet azoknak a tüdejében is, akik ugyan nem szorultak kórházi kezelésre a COVID-19 miatt, de a gyógyulásuk óta is állandó légszomjjal küzdenek.

Kilenc hónappal a gyógyulás után is kimutathatóak a rendellenességek. Fotó: Getty Images
Kilenc hónappal a gyógyulás után is kimutathatóak a rendellenességek. Fotó: Getty Images

A Radiology című, radiológiai szakfolyóiratban megjelent cikk szerint a hiperpolarizált xenon MRI (XeMRI) vizsgálatok három, sőt bizonyos betegeknél kilenc hónappal a gyógyulást követően is felfedeztek bizonyos rendellenességeket a tüdőben. A CT-vizsgálatokkal ezek az elváltozások nem mutathatóak ki, ez azonban nem jelenti azt, hogy a szerv valóban teljesen egészséges és megfelelően működik.

Fergus Gleeson professzor, a tanulmány egyik szerzője szerint ezek a rendellenességek megakadályozzák az oxigén bejutását a véráramba, ami légszomjat, fáradtságot és gyengeséget eredményezhet. A koronavírusból felgyógyultak egy része még hónapokkal később is küzd ezekkel a tünetekkel, melyeket összefoglaló néven "hosszú COVID" néven is emlegetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra