Krónikus köhögés: mit érdemes tudni róla?

Időről időre mindenki köhög néha - azonban ha a köhögés elhúzódik, krónikussá válik, a hétköznapjainkat is megnehezítheti, emellett súlyos betegségeket is okozhat.

Milyen okok húzódhatnak meg a krónikus köhögés hátterében?

Alvási apnoé, dohányzás, különböző környezeti tényezők, asztma, gyomorégés, refluxbetegség. A felsoroltak közül bármelyik betegség okozhatja a krónikus köhögést mint tünetet .

A fulladásos köhögés okai Fulladásos köhögést válthat ki a légutakat elzáró idegen test, de többféle betegség is állhat az ijesztő és sokszor veszélyes tünetek mögött. A köhögés számos tüdőt, illetve légutakat érintő megbetegedés kísérője lehet: közülük a legtöbb könnyen és viszonylag gyorsan kezelhető, ritkább esetben viszont komolyabb problémát is jelezhet. Időnként tulajdonképpen mindenkinél előfordulhat, de még a krónikus - azaz legalább 8 héten át tartó - köhögés is a nemdohányzók legalább 40 százalékát érinti.

Számtalan betegség állhat a krónikus köhögés hátterében
Számtalan betegség állhat a krónikus köhögés hátterében

Alvási apnoé

A legtöbb embernek vannak olyan pillanatai éjszakánként, amikor egy-egy pillanatra kihagy a légzése. Ha ezek a pillanatok elhúzódnak, azt már alvási apnoénak nevezzük , és akár életveszélyes is lehet. Az alvási apnoé nagymértékben megzavarja az éjszaki pihenést, és akár memóriaproblémákat, depressziót, hangulatzavarokat is okozhat. Egy 2012-es kutatás szerint az alvási apnoé és a krónikus köhögés között igen szoros az összefüggés, és ha az alvási apnoét kezelik , akkor az a köhögést is csökkenti. Az alvási apnoé kezelése magában foglalhatja a testsúlycsökkentést, az alkohol-, illetve nyugtatók fogyasztásának csökkentését, a háton alvást. Bizonyos esetekben műtétre is szükség lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tudta-e? Egyre több tanulmányban megfogalmazott állítást, mely szerint maga a dohányzás összefügg ugyan a tüdőrákkal, a passzív dohányzás azonban nem!

A dohányzás

A dohányzás a krónikus köhögés egyik leggyakoribb oka. Egy finn kutatás szerint a naponta dohányzók közel negyven százaléka szenved krónikus köhögéstől. A dohányzás során ugyanis olyan vegyületek kerülhetnek a szervezetünkbe, melyek erőteljesen irritálják a légutakat és a tüdőt. Ráadásul a cigaretta füstjének belélegzése is problémákat okozhat, még akkor is, ha mi magunk nem dohányzunk. Ez egy újabb indok lehet arra, hogy leszokjunk a dohányzásról.

Környezeti tényezők

A szmog, a füst, a vegyi anyagok, a tisztítószerek, a kozmetikumok mind olyan vegyületekből állnak, melyek az arra hajlamosaknál krónikus köhögést válthatnak ki. A vegyületek ugyanis irritálhatják a légzőszerveket, és súlyosbíthatják az egyébként is meglévő betegségek, például az asztma tüneteit . Sajnos, nem költözhetünk tiszta levegőjű hegyvidékre, de a tüneteket csökkenthetjük például azzal, ha igyekszünk kiiktatni a felesleges vegyületeket az otthonunkból.

Asztma

Az asztma, ez a tüdőt érintő súlyos betegség szintén nagyon gyakori a krónikus köhögéstől küzdők körében. A légzési nehézségek nagyon gyakran köhögéssel járnak együtt, és még akkor is nehezíthetik az asztmások életét , ha éppen nem lángolt fel a betegségük. Az asztmát gyakran jól meghatározható dolgok váltják ki, például az állatszőr, az időjárás változásai, bizonyos ételek vagy a stressz. Ezeket elkerülve csökkenthetjük az asztmás fellángolások számát, de a betegség gyógyszerek segítségével is jól kordában tartható.

Gyomorégés és refluxbetegség

A reflux tulajdonképpen a gyomorsav visszaszivárgása a nyelőcsőbe. Ez az igen kellemetlen, időnként fájdalmas tünet köhögést is okozhat, mert a gyomorsav irritálhatja a légcsövet is. A krónikus köhögés tehát a még fel nem derített refluxbetegség tünete is lehet. A krónikus köhögéstől szenvedők - ha egyéb, refluxbetegségre is utaló jeleket is észrevesznek magukon - számára jótékony hatású lehet a savlekötők használata, de az enyhébb tünetektől az életmód megváltoztatásával is megszabadulhatnak.

Okok, amiért nem szabadulunk a köhögéstől A makacs köhögés sokakat érintő panasz az őszi-téli időszakban. Gyakori velejárója a légúti betegségeknek, de akár súlyos egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet. Korábbi cikkünkben Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász a leggyakoribb kiváltó okokat foglalta össze.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.