Levegő - szalmaszállal

Képzeljék el, hogy egy szalmaszállal kell venniük a levegőt! - Így próbálta érzékeltetni dr. Kádár László gyerektüdőgyógyász nemrég egy előadásán azt, mit érezhet egy asztmás gyerek. Arról beszélt, milyen nagy baj, hogy nem ismerik fel a betegséget a felnőttek, holott a kezelése ma már egyszerű.

Tünetek és kezelések

Az életkorral változnak, de jellemző a nehézlégzés, különösen a kilégzés, gyakori száraz köhögés, ziháló, sípoló légzés. Ahogy fokozódik, úgy kell egyre több izommunka, és keletkezik szorító mellkasi érzés, hideg verejtékezés, ájulásérzés.

A gyógyszerek enyhítik a tüneteket. A rövid hatású készítményekkel azonnal lehet csökkenteni a panaszokat. A tartós kezelést szolgáló készítményekkel a rohamokat lehet megelőzni. Ezeket a tünetmentes időszakokban is kell használni. Nagyon fontos, hogy a beteg folyamatosan kontrollálva legyen.

A gyerekek sokszor nem tudják megmondani, mi a bajuk, természetesnek veszik a fulladást, megszokják, hogy nekik nem szabad futniuk, mert nem kapnak levegőt. Ők a jó gyerekek, nem rosszalkodnak. Környezetük nem érti a tüneteket, és csak sok idő után derül ki, hogy asztmások.

Az asztma nem allergia, hanem kórkép, amelynek időnként vannak allergiás tünetei is. Az asztma a légutak megbetegedése, amelynek krónikus gyulladása miatt a hörgőrendszer fokozottan érzékennyé válik. A leggyakrabban előforduló enyhe vagy középsúlyos asztmánál a betegség megfelelő gyógyszeres kezeléssel egyensúlyban tartható.

Kiváltó hatások

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

szennyező anyagok, füst

allergének: növényi pollenek, háziporatka, állati szőrök, penészgomba

szélsőséges időjárási viszonyok, hideg levegő, légúti fertőzések érzelmi lehangoltság

edzés, fizikai megerőltetés élelmiszerfestékek, tartósítószerek, egyes gyógyszerek

Nemrég tíz budai iskolában végeztek felmérést az asztmás gyerekek helyzetéről. Kiderült, hogy a felnőttek szinte semmit sem tudtak a betegségről, és szükség esetén segítséget sem tudtak adni a rászoruló gyerekeknek. De amikor a tanároknak fél órában elmagyarázták, milyen betegségről van szó, és mit kell tenni, az is kiderült, hogy a pedagógusok készséges partnerek abban, hogy megtanulják felismerni a bajt és azt is, mi a teendő a beteg gyerekekkel. A hazai tüdőgyógyászok szeretnék, ha ezek az ismeretek eljutnának az ország 3500 általános iskolájába is.

Éjjel a gond visszatér. (Vergilius)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra