Mindent az allergiás orrdugulásról

Mi okozza az allergiás orrdugulást? Mi történik a színfalak mögött a szervezetben, aminek hatására a folytonos orrfújás és tüsszögés keseríti az allergiások életét? Hogyan juthatunk ilyenkor is levegőhöz? A kérdések után jöjjenek a válaszok is.

Mit kell tudni az allergiás orrdugulásról?

Évről évre nő azoknak a száma, akik allergiás rhinitisszel küzdenek , és a szénanátha mára népbetegséggé is vált. Óvatos becslések szerint 2025-re a népesség 50 százalékát fogja sújtani ez a krónikus megbetegedés, mely tüsszögéssel, allergiás kötőhártya-gyulladással, szemvörösséggel- és viszketéssel, kellemetlen, véget nem érő, vizes orrfolyással jár, és sokszor már tél végén, kora tavasszal jelentkezik.

Allergia, allergiás orrdugulás, megfázás, nátha, influenza
Egyre többen küzdenek allergiás rhinitisszel

A tünetfelelős: az immunválasz

Ez az orrpanasz nem allergia! Ha a váladék csak az egyik orrlyukból folyik, vagy az orrdugulás mellett más, a szénanáthára jellemző panaszunk nincs, illetve ha orrunkban fájdalmat érzünk, esetleg gyakori az orrvérzés, akkor panaszaink nem szénanáthás eredetűek! A szezonális allergiás reakciókat a pollenek, a virágporszemek idézik elő, melyek mérete bár csekély (15-30 mikrométer), jelenlétük annál kellemetlenebb következménnyel jár. A közhiedelmekkel ellentétben azonban nem maga az allergén az, ami megbetegít, hanem az immunválasz, amit ezekre ad szervezetünk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mi történik ilyenkor? Ha a felső légutakba, az orr- vagy szájüregbe valamilyen allergén kerül, az a nyálkahártyát irritálja, és az allergiás reakció következtében a nyálkahártya szöveteiben gyulladáskeltő hisztamin szabadul fel. Az allergiás gyulladás tüneteiért ez a természetes anyag a felelős.

A gyulladásos folyamat miatt az orrüreg felszínét borító orrnyálkahártya (ún. csillószőrös hám) megvastagszik, megtelik vérrel, ez pedig az orr dugulásával jár . A folyamat egészen odáig fokozódik, hogy az érintett később elkezd köhögni, légzése sípolóvá válik, illetve beindul a fokozott nyáktermelés is.

Ne hanyagoljuk el az allergiát!

Az allergia gyógyszeres kezelése nemcsak azért elengedhetetlen, hogy a szénanáthás beteg életminősége, teljesítménye ne romoljon a mindennapokban, hanem azért is, hogy a kezeletlen allergia következményeként kialakuló akut és krónikus orrmellék- és arcüreggyulladás, középfül- és torokgyulladás, illetve az ekcéma és az asztma is elkerülhetőbbé váljon.

Ha a szervezet túlzott immunválasza miatt jelentkező tüneteket nem kezeljük helyileg ható vagy szájon át szedhető készítményekkel, romolhat az orr szűrőfunkciója, sőt a nyálkahártya károsodásával is számolnunk kell. Emellett már nemzetközi kutatások sora is igazolta az elmúlt időkben, hogy az allergiás rhinitis hangulatváltozásokat, idegességet és depressziót is okozhat az érintetteknél, ha nem kapnak hatékony tüneti kezelést.

Mindenképpen keressük tehát fel háziorvosunkat, aki megfelelő szakemberhez irányít bennünket, a speciális tesztek, fül-orr-gégészeti és vérvizsgálatok pedig fény derítenek arra is, mi áll a gyötrő orrfolyás és tüsszögés hátterében. Miután nincs két egyforma allergiás beteg, a szakorvos ezután egyénre szabott kezelést javasol.

Tipp Otthoni praktikaként javasolt a sós vizes orrmosás is, mely után az orrlohasztó készítmények hatóanyagai is könnyebben szívódnak fel. Ilyen oldatot a patikákban szerezhetünk be. Az allergiás rhinitis hatékony kezelése gyógyszeres terápiával történik. A szemtüneteken szemcseppel, az orrtüneteken orrcseppel, orrspray-vel enyhíthetünk , és rendelkezésre állnak szájon át szedhető készítmények is. Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a betegség jelenleg véglegesen nem gyógyítható, ezért a terápiát komolyan kell venni, és tartósan alkalmazni a javasolt készítményeket. Kivételt képeznek ez alól az érösszehúzó hatású cseppek és spray-k, melyek hozzászokást eredményezhetnek, így 5-7 napos folyamatos kezelés után néhány nap szünetet kell tartani használatukban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.