Nincs túl késő: bármikor tehetünk tüdőnk egészségéért

A COPD népbetegség: Magyarországon csaknem félmillió embert érint. Idén november 18-án volt a világnapja, amelynek alkalmából a szakemberek és az érintettek együtt hívják fel a figyelmet kórképre és a kezelés fontosságára.

A COPD, vagyis a krónikus obstruktív tüdőbetegség (a rövidítés a betegség angol nevéből: Chronic Obstructive Pulmonary Disease származik) sokak számára még hírből sem ismerős, aki pedig hallott már a kórképről, az is alig tud róla valamit, holott az elnevezés korunk egyik legjelentősebb népegészségügyi problémáját takarja.

A WHO adatai szerint 2012-ben mintegy 3 millió ember halálát okozta ez a betegség, ami az összes elhalálozás 6 százalékát tette ki, és a szervezet jóslatai szerint 2020-ra ez lehet a harmadik vezető halálok. A hazai becslések különösen lesújtó képet mutatnak: Magyarországon 400-500 ezerre teszik a COPD-ben szenvedők számát, ugyanakkor a gondozói hálózatban csak töredéküket tartják nyilván. Leggyakoribb oka a dohányzás: az érintettek 85-90 százaléka dohányos (és a dohányzók nagyjából 15 százalékánál kifejlődik e tüdőbetegség); a fennmaradó, ritkább esetekben külső környezeti ártalmak (légszennyezettség), hiányos táplálkozás és genetikai hajlam állhat a háttérben, a légúti fertőzések vagy az allergia pedig súlyosbíthatják a tüneteket.

A sport, bár kezdetben nehézséget okoz a légzőszervi betegségben élőknek, hosszú távon növeli a tüdő kapacitását

A COPD legegyszerűbb megfogalmazásban olyan tüdőbetegség, amely megnehezíti a légzést. Precízebben: két tünetcsoport, a krónikus hörghurut (bronchitis) és a tüdőtágulás (emfizéma) egyidejű megnyilvánulásával járó, gyulladásos kórfolyamat. A krónikus hörghurut olyan tünetcsoport, amelyet a légutak hörgőinek beszűkülése és fokozott váladékképződés jellemez, a tüdőtágulás pedig a tüdőhólyagocskák folyamatos összeolvadásával járó pusztulása, amelynek következtében a légzőfelület csökken, a tüdő rugalmatlanná válik. COPD esetében tehát egyidejűleg jelentkeznek e két betegség tünetei: nem múló köhögés, köpettermelés, krákogás, sípoló vagy nehézlégzés, légszomj. A légzés akadályozottsága kezdetben fizikai megterhelés esetén éreztetheti hatását, ám a betegség előrehaladtával nyugalomi állapotban is megtapasztalható.

A dohányzás elkerülésének szerepét a COPD esetében nem lehet eléggé hangsúlyozni. A nem dohányzás a legjobb megelőzés, ugyanígy a leszokás a legfontosabb orvosi javaslat mindazok számára, akik a fenti panaszokat tapasztalják. A vizsgálatok szerint a dohányzás abbahagyásával még egészen súlyos, régóta húzódó esetekben is határozott javulást lehet elérni: jelentősen lelassul a betegség lefolyása és javul az érintettek életének minősége. A legkedvezőbb, ha a dohányzásról való leszokás életmódváltással is kiegészül: a szakemberek szerint a rendszeres testmozgás (bár eleinte nehézséget okozhat azoknak, akiknek légzési problémáik vannak) nemcsak az állóképességet javítja, de a tüdőt is erősíti. Hasonlóan sokat számít az egészséges táplálkozás: minél kevesebb a túlsúly, annál könnyebbé válik a légzés - különösen testi megterhelés esetén.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mindazonáltal a COPD tüneteinek jelentkezésekor tanácsos mielőbb orvoshoz fordulni. Ha diagnosztizálták a betegséget, korszerű kezeléssel a tünetek hatékonyan kordában tarthatók, és elérhető az állapotromlás lassítása, jobb esetben akár megállítása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra