Az elmúlt évtized valószínűleg legnagyobb áttörését érték el az asztma kezelésében azok a brit tudósok, akik először alkalmaztak eredményesen nem gyógyszeres kezelést a rengeteg ember életét megkeserítő betegség ellen.
A kutatók közepes, illetve súlyos asztmában szenvedő embereket kezelnek, a tüdejükbe egy szondát juttatnak, amellyel a vékony légcsövecskékben található izomszöveteket hevítik túl, vagyis elégetik azokat.
A kezelés viszonylag rövid ideig, háromszor húsz percig tart, ami után a betegeknek a korábbihoz képest feleannyi asztmás rohammal kell megküzdeniük, kevesebbszer éreznek légszomjat, összességében pedig jelentősen javul az életminőségük.
A New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerint 112 beteget kezeltek ezzel a módszerrel, és állapotuk javulása egy évvel a kezelés után is kitartott.
Szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy az utóbbi tíz évben nem tudtak gyógyszeres kezeléssel ilyen eredményeket felmutatni.
A tanulmány egyik szerzője szerint a asztmások légútjai sokkal hajlamosabbak a rángatózásra, és ezt csökkentik a legkisebb légutak izmainak részleges roncsolásával.
A brit asztmások szervezete üdvözölte az innovatív technikát.