Mindössze öt évvel a koronavírus és a Covid-19 vuhani felbukkanása után ismét túlzsúfolt kórházakról és közegészségügyi veszélyről szóló híradások érkeznek Kínából – írja az Independent. Az idei télen a humán metapneumovírus okoz erős járványt az ázsiai országban. Az egészségügyi hatóságok máris vészhelyzeti intézkedéseket vezettek be a vírus terjedésének nyomon követése és kontroll alatt tartása érdekében, noha a kínai kormány közlése szerint nincs ok aggodalomra a történtek kapcsán. Az esetszám-növekedést egyelőre a légúti fertőzések szezonális kiugrásához kötik a hivatalos kommunikációban.
A HMPV egy légúti vírus, amely fertőzés esetén hasonló tüneteket okoz, mint a közönséges nátha és az influenza. Bár a betegség legtöbbször enyhe lefolyású, egyes esetekben súlyos szövődményekhez vezethet, például tüdőgyulladáshoz. Különösen veszélyeztetettek e szempontból a csecsemők, az idősek és azok, akik legyengült immunrendszerrel élnek. Maga a kórokozó több mint húsz éve, 2001 óta ismert, a mostani kiugró esetszámok miatt azonban különösen nagy figyelem jut neki a híradásokban. A HMPV ellen jelenleg nem létezik védőoltás, a betegek pedig elsősorban tüneti kezelésre számíthatnak.
Kínán kívül egyelőre Hongkongból jelentettek néhány esetet. Emellett a környékbeli országok közül Kambodzsában és Tajvanban is szoros figyelemmel követik a járványügyi hatóságok a fejleményeket. Mindazonáltal Indiában dr. Atul Goel, a közegészségügyi szolgálat (DGHS) vezetője a helyi médiának nyilatkozva arról beszélt, hogy a HMPV sem veszélyesebb, mint bármely más légúti vírus. Elmondása szerint a fertőzés egy egyszer megfázásnak felel meg, és a legfiatalabb korosztályban is legfeljebb influenzaszerű megbetegedést válthat ki.
Borítókép: Getty Images