Egy új kutatás szerint hamarosan megvalósulhat, hogy tüdőátültetésnél a rendelkezésre álló donorszervet bármilyen vércsoportú recipiensbe ültessék a kilökődés veszélye nélkül - olvasható a Science Translational Medicine című folyóiratban, amit az IFLScience szemlézett . A kutatás még csak a kezdeti, preklinikai szakaszban van, de igazoltsága óriási tudományos eredmény lenne, illetve megnyithatná az utat a donorszervek várólistáinak lerövidítése felé.
Átváltoztatták
A kanadai University Health Network tudósai egy A-vércsoportú emberből származó tüdőbe egy enzimekkel teli perfúziós folyadékot fecskendeztek, ami segített megtisztítani az A-típusú antigéneket a szerv felszínéről, így az ténylegesen 0-s vércsoportú tüdővé alakult át. A kísérlet egy speciális orvosi eszközben történt. A donorszervet üvegbúra alatt, csövön keresztül táplálták. A "vércsoport-csere" részben egy, az emberi bélben is megtalálható enzimnek köszönhető (FpGalNAc deacetiláz és az FpGalactosaminidáz enzimek kombinációja), amit ex vivo tüdőperfúzióval juttattak a tüdőbe. Ezután 0-ás vércsoportú vért futtattak át a boncasztalon pihegő emberi tüdőn, amely a vizsgálatok szerint jól tolerálta a műveletet, illetve nem mutatkoztak kilökődésre utaló jelek sem.
A kutatók úgy vélik, hogy eljárásuk elvezethet az "egyetemes donorszervek" kifejlesztése felé, amely igazi tudományos áttörés lenne, illetve jelentősen lecsökkentheti a transzplantációs várakozási időt és életeket menthet. Munkájukat egyelőre nem tesztelték más embereken vagy állatokon, de a csapat reméli, hogy a következő 12-18 hónapon belül klinikai vizsgálatokat indíthatnak, írta a lap.
"Az egyetemes donorszervek megléte azt jelenti, hogy megszüntethetnénk a vércsoportegyezés akadályát, amivel több életet menthetnénk meg és kevesebb szervet pazarolhatnánk el" - mondta Dr. Marcelo Cypel, az Ajmera Transzplantációs Központ sebészeti igazgatója, a tanulmány vezető szerzője.