„Cascót sem akkor kötünk, ha már összetört az autó” – az egészségbiztosításban rejlő lehetőségek

Régóta csak halogatod az egészségbiztosítás megkötését? Másoktól már hallottál róla, de nem igazán tudod, miért is lenne szükséged rá, hiszen eddig sem tört el semmid és ritkán vagy beteg? A lakás- és autóbiztosítás mellett ezt már luxusnak érzed? Ha bármelyik kérdésre is igennel válaszoltál, akkor ez a cikk neked szól.

Egy biztosítás sem véd meg a baj bekövetkezésétől, azonban a váratlan helyzetek miatti eladósodástól és a tanácstalanságtól segíthetnek megóvni. Ezt valószínűleg egyre többen felismerik, hiszen szinte minden nagyobb vihar után olvasni lehet arról, hogy milyen sok bejelentés érkezik a biztosítókhoz a károk miatt. Az ingatlan biztosítási védelmén kívül sokan cascót is kötnek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás mellé, az ugyanis akkor is fedezi a káruk egy részét, ha ők okozzák a balesetet.

Mi a helyzet az állítólagos legnagyobb kincsünkkel, az egészségünkkel?

Ezen a téren közel sem vagyunk még annyira tudatosak és előrelátóak, mint a vagyonunkkal kapcsolatban. Ahogy arra 2022-es reprezentatív kutatások eredményei is rámutattak, a magyarok csaknem kétharmada jár időnként magánorvoshoz (leginkább az aktívan dolgozó fiatalok és középkorúak). A legtöbben tehát inkább a zsebükbe nyúlnak, hogy gyors és magas színvonalú ellátást kapjanak, megkerülve a leterhelt állami egészségügyet. Érdekes információ azonban, hogy bár a magánegészségügy iránti érdeklődés egyre nő, egészségbiztosítással mindössze a magyarok alig több mint tizede – 12 százaléka – rendelkezik (és közülük is minden másodiknak csak azért van biztosítása, mert azt a munkáltatója állja). Most pedig nézzük meg, miért is érné meg a többieknek is elgondolkoznia a magán egészségbiztosításon.

A SZOLGÁLTATÁSOKHOZ ÁLTALÁBAN TARTOZIK ÁLLANDÓ ÜGYFÉLSZOLGÁLAT. FOTÓ: GETTY IMAGES
A SZOLGÁLTATÁSOKHOZ ÁLTALÁBAN TARTOZIK ÁLLANDÓ ÜGYFÉLSZOLGÁLAT. FOTÓ: GETTY IMAGES

Nem mindegy, hogy egyszeri félmilliót, vagy havi párezer forintot kell fizetnünk

Akkor van a legnagyobb szükségünk segítségre, amikor baj van – és egyes esetekben a gyorsaság akár életmentő is lehet. Ez főként akkor igaz, ha például a panaszaink és eredményeink alapján felmerül egy daganatos betegség gyanúja. Ilyenkor, a túlélési esélyek növelése érdekében elengedhetetlen, hogy a minél előbb elkészüljön a diagnózis és megkezdhessük a szükséges kezelést.

Csakhogy az állami ellátásban gyakran hosszú hónapokat kell várni egy MR-vizsgálatra, ha pedig magánúton végeztetnénk el, az nagyjából 80 ezer forintunkba kerülne. Hasonlóan borús a kép a műtétekkel kapcsolatban is: a műtétekre is gyakran igen hosszú a várólista, egy magánklinika egynapos sebészeti ellátása viszont legalább 300 ezer forintos pluszköltséget jelent, de ez könnyen meghaladhatja akár a félmilliót is. Egy-egy ilyen műtéti beavatkozásra akár a sportok űzése közben szerzett sérülések vagy egyéb egészségi problémák (például szürkehályog) kapcsán is szükségünk lehet.

Ekkora összeget azonban nem mindenki tud bármikor előrántani a zsebéből, így három lehetőség közül választhatunk:

  1. kölcsönkérünk valakitől, vagy feláldozzuk például a nyaralásra szánt pénzünket, hogy mégis ki tudjuk fizetni a gyors kivizsgáláshoz és műtéthez szükséges összeget;
  2. vállaljuk, hogy akár hónapokat is várunk arra, hogy sorra kerüljünk az állami egészségügyben, miközben az állapotunk rohamosan romolhat;
  3. előrelátóak leszünk, és még most, amikor nincs nagy baj, kötünk egy egészségbiztosítást.

Bár a biztosítási díjat sok tényező  – egyebek mellett az életkor, az egészségi állapot és a biztosítási csomag tartalma – befolyásolja, általánosságban elmondható, hogy már akár havi 10 ezer forintért is hozzájuthatunk az úgynevezett szolgáltatás alapú egészségbiztosításhoz. Nem mindegy tehát, hogy például évi 120 ezer forintot szánunk az egészségünkre, vagy ennek a többszörösét fizetjük ki egyetlen egy beavatkozásért.

Az egészségbiztosításban rejlő egyéb lehetőségek

A várólisták elkerülése, valamint a magánellátásra kifizetett összeg jelentős mérséklése mellett azonban számos további előnye lehet annak, ha egészségbiztosítást kötünk. A szolgáltatáshoz ugyanis általában tartozik egy, az év minden napján és a nap minden órájában elérhető ügyfélszolgálat, amelynek segítségével online vagy telefonon bejelenthetjük problémánkat, és onnantól kezdve mindent a biztosító intéz: megkeresi a legideálisabb ellátási lehetőséget és a leghamarabb elérhető orvost, nekünk pedig csak oda kell mennünk a megadott helyre az előjegyzett időpontban. A biztosítási csomagunkba tartozó vizsgálatokért és beavatkozásért nem kell fizetnünk az orvosnak – figyelembe véve az egyes csomagok lehetséges limitjeit –, a költségeket a biztosító rendezi.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A magán egészségbiztosítási csomag kiválasztásához – főleg, ha az egész családra kiterjesztenénk azt – érdemes bevonni egy biztosítási szakértőt is, hogy biztosan megtaláljuk a számunkra legideálisabb konstrukciót. 

Jó tudni, hogy vannak például kifejezetten a daganatos betegségek gyors diagnosztizálására és a kezelési javaslat összeállítására vonatkozó csomagok is, amelyek azért jöttek létre, mert a felmérések szerint a magyarok a ráktól félnek a legjobban, illetve a legtöbben azon aggódnak, hogy vajon időben segítséget kapnak-e. Egy ilyen biztosítás birtokában azonban rövidebb idő alatt készülnek el a szükséges vizsgálatok, így gyorsabban jutunk pontos diagnózishoz és személyre szabott kezelési tervhez.

Csomagtól függően kihasználhatjuk a biztosításunkban rejlő lehetőségeket arra is, hogy labor-, ultrahang-, MR-, CT- vagy bizonyos szűrővizsgálatokat elvégeztessünk. A mielőbbi gyógyulás mellett az is fontos, hogy a biztosítás segítségével enyhítsük a baleset vagy betegség által kiváltott anyagi nehézségeket. Hiszen így baj esetén nem kell mélyen a zsebünkbe nyúlni, mert biztosítási díjunkkal már tulajdonképp előre fedeztük a biztosítási csomag választásunk alapján a felmerülő költségeinket. Fontos tudni ugyanakkor, hogy a biztosító nem fizet, ha a szerződéskötéskor meghatározott feltételek nem teljesülnek. Az egészségbiztosítás nem feltétlenül terjed ki az olyan betegségekre, amelyekről már a megkötéskor tudtunk, ahogy a plasztikai műtéteket, vagy az ittas vezetés által okozott balesetből szerzett sérülések kezelését sem téríti meg. Meg kell jegyezni továbbá, hogy a magán egészségbiztosítással nem válthatjuk ki teljesen az állami egészségügyi ellátást, ugyanis a magánszolgáltatók nem tudnak ellátni minket az olyan sürgős esetekben, mint például egy szívroham vagy egy súlyos autóbaleset.


A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.