A dohányzás hosszú távú károsító mechanizmusai csak lassan, évek, sőt évtizedek múltán jelentkeznek. A cigarettázás szinte minden szervünkre káros hatással van, és számos betegség kialakulásában is rizikót jelent, így például a szív- és érrendszeri betegségek egyik legnagyobb kockázati tényezőjeként tartjuk számon.
Hogyan hat az erekre és a vérnyomásra a cigaretta?
Csak egy-két szál naponta! - szabadkoznak a könnyűdohányosok, ha arról van szó, ki mennyire árt egészségének a füstölgéssel. A mennyiség kétségkívül nem nagy, azonban már ennyi is elég, hogy a vérnyomásunk is megérezze a nikotin "áldásos" tevékenységét.
Már egy-két szál cigaretta is bizonyíthatóan emeli a vérnyomást, méghozzá 5-10 Hgmm-rel, és szaporább szívdobogást idéz elő, növeli a szív munkáját, a belélegzett szén-monoxid és kátrány pedig közvetlenül károsítja a tüdőt és az erek falát.
Ha a dohányzás csak a vérnyomás növekedésére gyakorolt hatásával károsítaná az ereket, nem is lenne ennyi stroke-os, infarktusos megbetegedés a világon. Mivel azonban a füstölgés az érelmeszesedési folyamatokat is felerősíti, súlyosabb következményekkel jár, ha valaki ennek a káros szenvedélynek hódol.
A dohányzás következményeként az erekben fokozódik ugyanis az érelmeszesedés, az ér keresztmetszete szűkül, faluk merevvé, sérülékennyé válik, a szervek vérellátása pedig romlik. Az erek a folyamatosan változó igénybevételhez kevésbé tudnak alkalmazkodni, a vérnyomás emelkedik, ami további terhelést jelent az érfalra nézve. Az érfalat a sima hámborítás helyett durva mészszemcsék borítják be, ezeken pedig könnyen meg tudnak tapadni a vérlemezkék, és a vérzsírok (koleszterin, trigliceridek) érfalba történő lerakódása és a vérrögképződés is fokozódik.
És mi a következménye mindennek? Az agyi erek meszesedése értelmi leépülést, heveny formájában agylágyulást okoz, mely maradandó bénulást hagyhat maga után, a végtagok artériáinak elmeszesedése pedig végtagelhalást eredményezhet.
A hipertónia és a dohányzás kapcsolata
Ne feledjük, a középkorú férfiak körében a szív- és érrendszeri halálozások harmada a dohányzásnak tulajdonítható, így könnyű megérteni, hogy a cigaretta eldobása olyan érvédő hatással bír, ami semmilyen más, vérnyomást csökkentő gyógyszeréhez nem mérhető!