A foglalkozás-egészségügyi vizsgálat a munkáltató és a munkavállaló szempontjából egyaránt kulcsfontosságú - derült ki az egyik vezető magyar magán-egészségügyi intézmény felméréséből. A 2009-ben, mintegy tízezer szűrővizsgálat alapján készített felmérés szerint a munkavállalókat érő stressz, a feszített munkatempó és a monitor előtt végzett ülőmunka olyan betegségekhez vezethetnek, melyeket csak rendszeres vizsgálatokkal lehet kiszűrni; ha azonban időben sikerül ezeket diagnosztizálni, akkor sikeresen lehet gyógyítani is a betegségeket.
Az összes munkavállalót tekintve a legnagyobb számban, a páciensek 54 százaléknál diagnosztizáltak elhízást vagy túlsúlyos állapotot, és 26 százalékuknál vérzsír-rendellenességet, mely a tapasztalatok szerint a legtöbb esetben a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód eredménye. A képernyő előtt végzett munka szemkárosító hatására utalhat, hogy a vizsgált páciensek 21 százaléknál diagnosztizáltak rövid-, 9 százalékuknál pedig távollátást. A vizsgált páciensek 11 százalékánál mértek magas vérnyomást, mely a stresszes életmóddal és a feszített munkatempóval hozható összefüggésbe.
"Magyarországon a vállalatok egyik legfontosabb kötelezettsége a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat biztosítása a munkavállalók számára. A szervezetek sikeres működését jelentősen befolyásolja a munkavállalók egészségi állapota, mivel a betegállományban töltött idő komoly bevételkiesést jelenthet a munkaadó és a munkavállaló számára egyaránt" - mondta dr. Nagy-László Nóra, a Budai Egészségközpont foglalkozás-egészségügyi programvezetője, aki azt is kiemelte, hogy a munkaadó a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat biztosításával nem csak a törvényi kötelezettségének tesz eleget, de az egészséges munkavállalókkal növelheti a vállalati versenyelőnyét is.