Kettes fokozatú hőségriadót rendelhetnek el, az Országos Meteorológiai Intézet jelentése szerint ugyanis keddtől három napon át a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 fokot. A háziorvos szerint az idősek elsötétítéssel készülhetnek a meleg ellen, nem árt naponta néhány órát légkondicionált helyiségben tölteni.
A fővárosban vizet osztanak, ha szükség lesz rá.
Fehér Tamás meteorológus szerint a riadóról szóló jelentést megküldték az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ), az Országos Mentőszolgálat és az országos közegészségügyi központnak.
A következő hét közepétől jelentős melegedés kezdődik. A hőmérséklet csúcsértéke az egész országban meghaladja majd a 35 fokot - ezt az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársa mondta a Független Hírügynökségnek. Vadász Vilmos hozzátette: kevesebb zivatarra lehet számítani, így nem lesz olyan fülledt a levegő, mint az elmúlt napokban volt.
Szegeden negyven fok
Az OMSZ előrejelzése szerint jövő vasárnap Szegeden akár a 40 fokot is elérheti a legmagasabb hőmérséklet. A nyár eddigi legmelegebb időszaka várhatóan a jövő hét végéig tart, majd a mostani előrejelzések szerint átlag körülire mérséklődik a forróság.
Az idősek különösen figyeljenek
Az MTI korábbi információi szerint a hőségriasztást akkor alkalmazzák, ha a meteorológiai előrejelzések alapján a napi átlaghőmérséklet 25 Celsius fok fölé emelkedik. Ez a riadó első fokozata, amit 2 4-4 8 órás előrejelzés alapoz meg. Ez a figyelmeztetés leginkább a mentősöknek szól, hogy fel tudjanak készülni a nagyobb számú rosszullétekre.
A második fokozatot akkor rendelik el, ha három egymást követő napon várható ez a magas középhőmérséklet. Ilyenkor az egészségügyet és a lakosságot is figyelmeztetni kell. Különösen a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, a magas vérnyomásos betegek, az idősek, 65 éven felüliek, a kisgyermekek vannak fokozott veszélyben.
Aki teheti, maradjon otthon!
Az orvosok szerint ilyenkor, aki teheti, maradjon otthon, az állandó hőmérsékletű lakásban. Tanácsos sok folyadékot fogyasztani, főként az időseknek, akik gyakran vízhajtó gyógyszereket is szednek. Klímás helyiségben, üzletben vagy más modern klímaberendezéssel felszerelt helyen sem árt 1-2 órát eltölteni, hogy a szervezet lehűljön. Ha 40 fok fölé emelkedik a normális körülmények között 36 fokos testhőmérséklet, akkor könnyen beállhat a hőguta, amit az ajánlott magatartással meg lehet előzni.
A legveszélyesebb időszak a déli órák, ilyenkor, ha tehetjük egyáltalán ne menjünk ki a napra - mondta a Független Hírügynökségnek Kertai Aurél háziorvos. Az idősek és a krónikus betegségben szenvedők pedig, ha tehetik, egész nap maradjanak otthon és szellőztessék, sötétítsék le a lakásukat. A strandolóknak is jobban kell vigyázniuk, mert ekkora melegben nagy veszélynek teszik ki magukat, ha netán elalszanak a napon - tette hozzá.
A Fővárosi Önkormányzat, ha valóban tartós marad a meleg a tavalyihoz hasonló akciót szervez - mondta el a Független Hírügynökségnek Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke. Ha egy-két nap után sem csökken a hőmérséklet, vizet osztanak majd az utcákon, szociális munkások keresik fel lakásaikban a veszélyeztetett időseket, betegeket, és az önkormányzat intézményeiben is olyan körülményeket teremtenek, hogy az ügyeiket intézők, várakozók jobban viseljék a meleget. (MTI, Független Hírügynökség)
Hírszerző információ
(2007.06.18. 10:32)