Nemcsak sportolóknak és nehéz fizikai munkát végzőknek ajánlott a jó minőségű csokoládé (mértékletes) fogyasztása, hanem azoknak is, akik szeretnének vigyázni a szívük egészségére, akik természetes módon szeretnének antioxidánsokat juttatni a szervezetükbe - derült ki Henter Izabella dietetikus előadásából.
A valódi csokoládé (tehát nem az úgynevezett bevonóból készült édesipar termék) tartalmaz kakaót (kivéve a fehércsoki), kakaóvajat, nagy mennyiségben káliumot, magnéziumot, kevés kalciumot, vasat, A-, B1- B2-, D- és E-vitamint, teobromint, koffeint, némi cserzőanyagot, flavonoidokat.
Ha tehát jó minőségű, magas kakaótartalmú csokoládéból fogyasztunk rendszeresen, de mértékkel (hetente mondjuk háromszor 2-3 normál kockányit), akkor élvezhetjük gyulladáscsökkentő, immunerősítő, jókedvre derítő hatását - utóbbit azért, mert fogyasztása dopamin és szerotonin-felszabadulást vált ki.
A csokiban lévő antioxidánsok lassítják az öregedést, a flavonoidok csökkentik a hajszálerek törékenységét, áteresztőképességét, így csökkentik a vérnyomást.
Hogyan kóstoljuk a csokoládét?
- Átéléssel! Ne kapkodva, hanem nyugodtan, ülve, ellazultan!
- Legyen tiszta szájpadlásunk, tehát két különböző csoki között együnk egy falat kenyeret vagy igyunk vizet, csipketeát, csokikóstolás előtt tilos a dohányzás, fűszeres ételek fogyasztása!
- Figyeljük meg a csoki színét, szerkezetét, fényét, felületét, roppanásának hangját, illatát!
- Haladjunk az alacsonyabb kakaótartalom felől a magasabb felé (fehér, tej, ét)
A csokit ne nyeldekeljük, hanem hagyjuk szétolvadni a szánkban!
Kéky Kira