Nápoly, 2007. december 24. (MTI) - Azok a betegek, akiknek magas vérnyomása általában vesebetegség következménye, legtöbbször éjszaka is hipertóniások, de a vérnyomáscsökkentés itt sokkal hatásosabb, ha legalább gyógyszereik egy részét nem reggel, hanem este veszik be - ez a fontos gyakorlati fölismerés egy új vizsgálat eredménye, amit Roberto Minutolo és munkatársai közöltek az American Journal of Kidney Diseases szakfolyóirat decemberi számában.
Nápolyi olasz kutatók 32 olyan betegüket tanulmányozták, akiknek a vérnyomás-emelkedés hátterében valamilyen vesebetegsége volt. A 24-órás vérnyomás-monitorozás olyan automata műszerrel történt, ami éjjel-nappal, rendszeresen mérte a vérnyomást és rögzítette az adatokat.
Éjfél és hajnali három óra között még a magas vérnyomásban szenvedők vérnyomása is legalább 10 százalékkal csökken, de a nápolyi munkacsoport ugyanazt találta, amit már mások korábban is
észleltek: a vesebetegek vérnyomása álmukban sem változik.
Ezek a betegek szinte valamennyien többféle vérnyomáscsökkentő gyógyszert szedtek és ezeket a tablettákat reggel vették be. A vizsgálók a különféle gyógyszerkombinációkból mindenkinek valamelyik készítményt reggel helyett este adták oda. Nyolc hét múlva megismételték a 24-órás vérnyomás-monitorozást és értékelték az adatokat.
Amikor valamelyik vérnyomáscsökkentőt a betegek reggel helyett este kapták, a hatás kifejezetten erősödött: 32 betegből 28-nak a vérnyomása este jól mérhetően csökkent, sőt a vesekárosodás mértékére jellemző vizeleteltérések is javultak.
Az amerikai Vese Alapítvány szóvivője, Leslie Spry méltatta a tanulmányt, de kiemelte, hogy az olasz kutatók kevés beteget vizsgáltak és ezért a biztató eredményeket további mérésekkel kellene megerősíteni.
(MTI-Panoráma)