Idegsejtek fiatalító kúrája a Parkinson-kór ellen

Budapest/Berlin, 2007. június 12. (MTI) - Amerikai orvosok valószínűleg megtalálták az eszközét annak, hogy lassítsák a Parkinson-kór terjedését, sőt bizonyos esetben megakadályozzák a kialakulását.

A wissenschaft.de német tudományos portál számol be arról, hogy a kutatók az agy idegsejtjeit fiatalító kúrának vetik alá, hogy kevésbé támadja meg őket a stressz. Ezáltal meg lehet akadályozni azon sejtek elpusztulását, amelyek a mozgás irányításához szükséges dopamint termelik. Egyes esetekben a kúra teljes sikerhez vezet, legalábbis ezt tanúsítják az egereken végzett kísérletek. Az amerikai tudósok a fiatalító kúrához egy már bejegyzett gyógyszert, a magas vérnyomás elleni, isradipin nevű hatóanyagot tartalmazó orvosságot használtak.

James Surmeier, a chicagói Northwestern Egyetem kutatója szerint immár semmi nem gátolhatja, hogy az új eljárást a klinikákon is kipróbálják. Az agyban lévő idegsejtek, amelyek a dopamint termelik, és amelyeknek pusztulása Parkinson-kór esetében kiváltja a mozgási zavarokat, szünet nélkül rendszeres elektromos jeleket adnak le és ezzel az úgynevezett léptetősejtek közé tartoznak. A többi léptetősejt munkája során nátriumrészecskéket bocsát ki, amelyek a sejtmembránon át áramlanak. A dopamint termelő sejtek más módszert használnak. Surmeier és társai azt fedezték fel, hogy ezek a sejtek képződésük után, fiatalkorukban ugyancsak nátriummal indítanak, de idővel kalciumionokra váltanak, és az idősödő sejt főleg ezeket az ionokat használja az elektromos impulzusok előállítására.

A kutatók szerint éppen ez az a tényező, amely a sejteket sokkal védtelenebbeké teszi a mérgezőanyagokkal és a stresszel szemben. Ha a sejteket rá tudják venni, hogy kalcium helyett ismét nátriumionokat bocsássanak ki, akkor a stressz csökken, a sejtek pedig életben maradnak. Az israpidin nevű anyag éppen ezt teszi lehetővé, és a kutatók abban bíznak, hogy felfedezésük révén már korai stádiumban gyógyítható és visszafordítható lehet a betegség - írja a wissenschaft.de.

(MTI-Panoráma)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra