Kezeletlenül kifejezetten veszélyes, mert keringési rendellenességekhez, szívrohamhoz és stroke-hoz vezethet. Szerencsére sok mindent tehetünk azért, hogy a vérnyomásunkat lejjebb vigyük.
Tartsuk egészségesen a testsúlyunkat
A testsúly az egyik legfontosabb tényező a vérnyomás alakulásában. Ha magas, érdemes kicsit többet sportolni vagy diétázni , mert már 5 százalékos testsúlycsökkenés is mérhető változásokat eredményezhet. Heti 150 percnyi testmozgás elegendő lehet, három vagy négy alkalomra elosztva.
Fogyasszunk kevesebb sót
Naponta egy teáskanálnyi mennyiségnél nem lenne szabad több sót fogyasztani - ennél a legtöbben általában többet használnak, így érdemes visszavenni, és vásárlásnál is ellenőrizni mindennek a nátriumtartalmát, amit a kosarunkba teszünk.
Étkezzünk többet otthon
Az egészséges étrendet akkor a legkönnyebb betartani, ha a lehető legkevesebbet járunk gyorséttermekbe, vendéglőkbe - a saját magunk készítette ételeknek sokkal könnyebb ellenőrizni a nátriumtartalmát, illetve a velük bevitt kalóriák mennyiségét.
Fogyasszunk probiotikumokat
Egy 2014-ben készült kutatás szerint azoknak az embereknek, akik rendszeresen probiotikumokat , vagy probiotikus hatású ételeket fogyasztanak, általában alacsonyabb a vérnyomásuk. Ha ilyeneket építünk az étrendünkbe, már két hónap alatt tapasztalhatjuk az előnyös hatásokat.
Szokjunk le a dohányzásról
Minden elszívott cigaretta után megugrik a vérnyomásunk, emellett a rendszeres dohányzás csökkenti az ízérzékelést, így sokkal erősebben sózzuk és fűszerezzük az ételeket. Ha viszont elhagyjuk a cigarettát , az nem csak a vérnyomásunkra, de az egész szervezetünkre és a bőrünkre is jó hatással lesz, ráadásul csökkenti a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.
Relaxáljunk
A stressz is emeli a vérnyomást, így próbáljunk meg a lehető legtöbb olyan tevékenységet végezni, ami megnyugtat és kikapcsol. A jóga, a meditáció, a könnyű mozgás, az állatokkal töltött idő, a nevetés és a szex is képes csökkenteni a stressz ártalmas hatásait.
Forrás: health.com