Ingyenes szűrővizsgálatokra kerül sor május 17-én, 10 órától a Duna Plaza előtti szűrőkamionban, ahol az egészségtudatosság, az öngondoskodás, az otthoni vérnyomásmérés kerül a középpontba.
A magasvérnyomás-betegség a Magyarországon leggyakrabban előforduló népbetegség, megközelítőleg 3 millió ember érintett. A hipertónia tipikusan a modern életvitellel összefüggő betegség, kialakulásában a genetikai tényezők mellett, a helytelen életmódnak, a túlsúlynak, a dohányzásnak, illetve a krónikus stressznek egyaránt fontos szerepe van.
A betegség gyakran nem jár látványos tünetekkel, így akár éveken át is folytatódhat például az érrendszer károsodása, anélkül, hogy erről az érintettnek bármilyen sejtése is lenne. Bár a magas vérnyomás felismerése egy egyszerű, és szinte bárhol elvégezhető vizsgálattal (vérnyomásméréssel) megoldható, mégis sokaknál csak későn, már a szövődmények jelentkezésekor ismerik fel a problémát.
Ezért kiemelten fontos az öngondoskodás, annak részeként az otthoni vérnyomásmérés, hiszen a többször mért, 140/90 Hgmm-es értéket meghaladó vérnyomás figyelmeztető jel, amely észlelésekor mielőbb orvoshoz kell fordulni, hogy időben felismerhető legyen a betegség, és elkerülhetőek legyenek az olyan súlyos szövődmények, mint a szívinfarktus, a szélütés vagy a vesebetegség.
Nem véletlen tehát, hogy az idei világnap szlogenje is az otthoni vérnyomásmérés fontosságát helyezi a középpontba: Ismerd meg vérnyomásod, és tartsd célérték alatt!
A Társaság az alábbiakat tanácsolja az otthoni vérnyomásméréshez:
1. Győződjön meg róla, hogy a mandzsetta megfelelő méretű - mielőtt vérnyomásmérő készüléket vesz, mérje meg felkarja kerületét, és válassza a megfelelő méretet.
2. Legyen nyugodt - ne igyon koffeines üdítőt vagy kávét, ne végezzen megerőltető fizikai tevékenységet a mérést megelőző 30 percben.
3. Üljön a megfelelő testtartásban - a vérnyomásmérés során egyenes háttal üljön, támassza hátát a szék támlájának. Ne keresztezze végtagjait. Tartsa lábát egyenes tartásban a padlón, a karját fektesse egy kemény felületre oly módon, hogy felkarja a szív magasságában helyezkedjen el.
4. Mindig több mérést végezzen - ahányszor méri a vérnyomását, mindig végezzen el két vagy három mérést egy percnyi különbséggel, és jegyezzen fel minden eredményt.
5. Mindig ugyanakkor mérjen - mivel a vérnyomás folyamatosan változik fontos, hogy vérnyomását mindig azonos időpontban mérje meg. A javasolt időpontok: reggel, rögtön a felkelés után, majd este érdemes megismételni.
6. Mindig írja fel a kapott eredményt.
Ha szeretne többet megtudni a magas vérnyomás betegségről, látogasson el a rendezvényre vagy tekintse meg a !
Animáció: HáziPatika.com