Tudatos Törődés - kezdeményezés a szélütések megelőzéséért

A magas vérnyomás veszélyeinek felismeréséért és megelőzéséért kezdeményezett "Éljen 140/90 alatt!" mozgalom eddigi eredményeiről és a tervezett folytatásáról számoltak be a szakértők sajtótájékoztatójukon.

VérnyomásA kezdeményezés mérhető eredményei közül a legfontosabb, hogy – mint azt dr. Kiss István, a Magyar Hypertonia Társaság elnökhelyettese ismertette –, egy Eger nagyságú város lakosságának, mintegy ötvenezer embernek sikerült elérni és megtartani ezt a célul kitűzött vérnyomásértéket, ennyi ember feje fölül hárult el a súlyos szövődmények közvetlen veszélye.

Idén a Magyar Hypertonia Társaság és a Novartis Hungária Kft. szervezésében, a Magyar Stroke Társasággal együttműködve útjára indul a "Tudatos Törődés" program. Ennek keretében a szervezők a magasvérnyomás-betegség megfelelő kezelésére, és ezen keresztül a stroke (szélütés) megelőzésének gyakorlati megvalósítására figyelnek elsősorban. Csiba László professzor, a Magyar Stroke Társaság elnöke ismertette az ijesztő adatokat: hazánkban évente közel 18 ezren halnak meg stroke-ban, az új megbetegedések száma pedig 50 ezer. A kezeletlen magasvérnyomás-betegség csaknem négyszeresére emeli az agyi katasztrófa vagy stroke kialakulásának veszélyét, másfelől pedig az összes agyvérzés közel 70 százaléka megelőzhető lenne a vérnyomás normalizálásával. A magas vérnyomásban szenvedők háromnegyedénél egyéb társbetegség is jelen van, amelyek közül a leggyakoribb a szív- és érrendszeri megbetegedés, a cukorbetegség vagy a metabolikus szindróma (azaz az elhízás, emelkedett koleszterinszint, magas vérnyomás, emelkedett vércukorszint együttes megjelenése). A legjellemzőbb társbetegségek mellett az esetek 18 százalékában fordulnak elő az agy ereit érintő betegségek.

Szélütés

A Magyar Hypertonia Társaság úgy döntött, hogy ezúttal a stroke megelőzését helyezi Tudatos Törődés programjának középpontjába, és elsősorban az orvosok szakmai képzésére helyezi a hangsúlyt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A stroke veszélyét nem lehet eléggé komolyan venni: a szélütés után a betegek 13-25 százaléka egy hónapon belül meghal, a túlélők 12 százaléka pedig a betegség után egy évvel is intézeti ápolásra szorul.

Természetesen a megoldás is adott: ha az átlag vérnyomást 2 Hgmm-rel csökkentjük, a stroke okozta halálozás kockázata 10 százalékkal csökken, a megfelelő célvérnyomás-érték elérésével pedig akár a felére is csökkenthető a szövődmények és a halálozás esélye.

A program következő lépéseinek célja, hogy a váróban, a rendelőben és a beteg otthonában egymásra épülő színes, figyelemkeltő betegtájékoztató anyagok segítségével tudatosítsák az orvossal és az asszisztenssel való együttműködés fontosságát, és megvalósuljon a magasvérnyomás-betegségben érintettekkel történő "tudatos törődés".

Természetesen a szakmai munka is zajlik, a tavalyi Tudatos Törődés Orvospályázat után ezúttal a Magyar Hypertonia Társaság a "Tudatos Törődés Asszisztens" pályázatot hirdeti meg.

Kiss Éva

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra