Nátha vagy allergia: így különböztethető meg

A megfázás és az allergia tünetei könnyen összetéveszthetőek, pedig a kezelés miatt fontos, hogy különbséget tudjunk tenni a kettő között.

A náthát vírusok okozzák: több száz különféle fajta képes megbetegíteni bennünket. Az orrfolyás körülbelül egy hét alatt múlik el, a köhögés általában lassabban. A tüneteket csillapíthatjuk, de a vírust a szervezet győzi le, antibiotikumra csak szövődmények esetén van szükség. A pollenallergia felső légúti tünetei ezzel szemben nem múlnak el egy hét alatt: amíg a növény, amelyre érzékenyek vagyunk, virágzik, folyik az orrunk. Ez akár heteket is jelenthet egyéni érzékenységtől függően.

Ha nem allergiás, még lehet

A nátha leginkább az ősz és a tél betegsége, míg a pollenszezon február végén- március elején kezdődik a mogyoró virágzásával és késő őszig tart. Ha eddig még nem voltunk allergiásak, nem jelenti, hogy nem is leszünk, bármikor jelentkezhetnek tünetek, igaz, jellemzően 20-40 éves kor között alakul ki. Van, akinél fokozatosan erősödik, van, akinek egyik napról a másikra lesznek erős tünetei. A hirtelen jelentkező allergiáról sokszor nem is gondoljuk, hogy allergia. Érdemes gyanakodni, ha több napig, hétig fennállnak a tünetek.

A megfázás és az allergia tünetei könnyen összetéveszthetőek
A megfázás és az allergia tünetei könnyen összetéveszthetőek. Fotó: iStock

Az allergiára a mindkét orrlyukból szivárgó vizes folyás jellemző, illetve az orrdugulás. Gyakran párosul szempanaszokkal: viszketéssel, könnyezéssel, kötőhártya-gyulladással - ez utóbbi sima nátha során is jelentkezhet, de a viszketés jellegzetes allergiás tünet.

Előfordulhat szénanátha esetén torokkaparás, tüsszögés is, ezért tévesztjük össze gyakran a megfázással. Ami megkönnyíti az azonosítást: a fejfájás, a nagyon rossz közérzet, az ízületi, illetve az arcüreg-fájdalom allergia esetében ritka, a vírusfertőzésekben azonban gyakori. Fontos azonban tudni, hogy az allergia előkészítheti a terepet a kórokozóknak, és előfordulhat, hogy orr- vagy arcmelléküreg-gyulladás, láz és fejfájás a következmény. Nátha esetén gyakori szövődmény a hurutos köhögés. Ez az allergiára nem jellemző, a nyálkahártya irritációja miatt néha krákogás, száraz köhögés lép fel.

Ha visszatérő panaszaink vannak az év adott időszakában, akkor erős a gyanúja a pollenallergiának. Mivel az allergiaellenes készítmények akkor alkalmazhatóak igazán eredményesen, ha a pollenszórás kezdete előtt elkezdjük a szedésüket, fontos, hogy ismerjük a panaszokat okozó növényt, valamint kövessük az aktuális pollenjelentést. Az idejében megkezdett kezeléssel a panaszok mérsékelhetőek, és a felesleges gyógyszerszedés is elkerülhető. A tüneti szerek mellett létezik úgynevezett immunterápia is, amely már az első évtől enyhítheti a panaszokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.