A kutatók szerint a mellrákra való fokozott hajlam ezeknek a nőknek az esetében a nagy mennyiségű kollagénnek köszönhető, ami egy szerkezeti- avagy struktúrafehérje.
"Sikerült bizonyítanunk, hogy a mellszövetben lévő nagy mennyiségű kollagén növelheti annak az esélyét, hogy a már kifejlődött melldaganat áttétet képez és még invazívabbá válik" - nyilatkozta dr. Gregory D. Longmore , a St.Louisban található Washington Egyetem onkológus professzora. "Arra persze ez sem jelent magyarázatot, hogy a sűrűbb mellszövetű nők esetében miért alakul ki a betegség, de azt segíthet megérteni, hogy melyek azok a biológiai útvonalak, amelyek szerepet játszanak a daganatos betegségek terjedésében és agresszívvá válásában."
Az egérkísérletek során a tudósok rájöttek, hogy a daganatos sejtek felszínén megülő fehérje, a DDR2, a kollagénhez csatlakozva fejti ki hatását és ez segíti elő a tumorsejtek terjedését. "Fogalmunk sem volt arról, hogy a DDR2 ilyesmire képes. A DDR2 pontos működését nem ismerjük és eddig fel sem merült a rákkutatások során, hogy tanulmányozni kellene, főként nem a mellrák esetében" - tette hozzá Longmore.