Azoknál a nőknél, akik éjszakai műszakban dolgoznak, magasabb a mellrák kialakulásának veszélye - figyelmeztetnek a kutatók. Eredményeik szerint az éjszaka dolgozó nőknél 40 százalékos az esély körükben a betegség kialakulására. Egy tanulmány arra is rávilágít, hogy azoknál, akik heti legalább három alkalommal éjszakai műszakban vannak, kétszer akkora a daganat kialakulásának kockázata, mint akik csak nappal dolgoznak. Különbség van azonban azok között, akik magukat "nappali típusú" embereknek tartják és azok között, akik "éjszakai baglyok" - utóbbiaknál valamivel kisebb a rizikó - írja a Daily Mail .
A szakértők ezt azzal indokolják, hogy a hormonokat, amelyek esetlegesen elnyomják a tumorokat, roncsolja az állandó fény az éjszakai órákban. Az éjszakázás felborítja a szervezet belső óráját és a fény megakadályozza a melatoninképzést. Ez az a hormon, amely a természetes ciklust, az alvási rendszert irányítja, illetve segít elnyomni a daganatokat. A tudósok feltételezése szerint az éjszakai munkavégzés során a szervezetet érő fény miatti extrém alacsony melatoninszint miatt növekedhetnek a daganatok.
A Dán Rák Szövetség legfrissebb tanulmánya több mint 18 ezer olyan nőt vizsgált, akik 1964 és 1999 között a dán hadseregnek dolgoztak. Közülük 218 nőn diagnosztizáltak mellrákot 1990 és 2003 között. Őket 899 hasonló korú és munkakörű nővel hasonlították össze, akik nem lettek rákosak. A részletes elemzések eredménye szerint az éjszakai műszakban dolgozóknál 40 százalékkal magasabb volt a rák kialakulásának veszélye, mint az ilyen beosztást nem vállalóknál. Ám azoknál, akik heti legalább három napot éjszakáztak, minimum 6 éven át, több mint kétszerese volt a kór kialakulása, mint a többieknél.
Johnni Hansen kutató kifejtette: bár heti két nap éjszakázás viszont még nem elegendő a szervezet belső órájának felborulásához, ám az évekig rendszeresen végzett éjszakai munka hatására szívritmuszavarok és alvási problémák alakulhatnak ki.