Az Amerikai Ráktársaság adatai szerint a mellrák a bőrrákot követően a második leggyakoribb rosszindulatú daganat a hölgyek körében. A szakértők úgy becsülik, hogy élete során nyolc nőből egynél fog kialakulni emlőrák. Azonban pozitívum, hogy korábbi észlelésnek és az egyre fejetettebb kezelési lehetőségeknek köszönhetően a halálozási arány 1989 óta folyamatosan csökken - jelenleg az Egyesült Államokban több, mint 2,8 millió emlőrákos túlélővel lehet számolni. Mindezek ellenére a Ráktársaság becslése szerint az Államokban a 2013-as évben mintegy 40 ezerre tehető a halálozások várható száma.
A legtöbb emlőrák a tejcsatornákból indul ki - ezek a vékony csövek szállítják a tejet a mirigyektől az emlőbimbóik. Dr. Silva Krause és munkatársai úgy vélték, hogy a bimbón keresztül a tejcsatornába közvetlenül bejuttatott daganatellenes gyógyszer sokkal hatékonyabban érhetné el az érintett területet - szemben a jelenleg alkalmazott intravénás módszerekkel. A lokális alkalmazás segítségével a nem kívánt mellékhatások is kiküszöbölhetőek lehetnének, hiszen a toxinok nem lennének jelen az egész szervezetben. Ráadásul ily módon az alkalmazott gyógyszer mennyiségét is csökkenteni lehetne.
A módszer hatékonyságát a kutatók kísérleti egereken tanulmányozták: kék festékkel töltötték fel az emlőbimbón keresztül a csatornákat, mely a teljes elágazódó csőrendszerben és a mirigyekben is megjelent. Az eljárás több típusú szer bejuttatására is alkalmazható, szóba jöhetnek a hagyományos szerek mellett a génterápiás eszközök is. Mindazonáltal a hatékonyságot alapvetően meghatározza a beavatkozást végző orvos ügyessége: például a tejcsatornák átszúrása kapcsán a szer a zsírszövetbe kerülhet, vagy a túl gyorsan bejuttatott injekció a hám sérülésén keresztül gyulladásos reakciót válthat ki.