Ijesztő tünet menopauza után: jobb, ha orvoshoz megyünk

A menopauza a menstruáció végét jelenti, így normál esetben nem szabadna vérzést tapasztalnunk utána. Mi okozhatja az ijesztő tünetet?

Menopauzáról akkor beszélhetünk, ha 12 egymást követő hónap eltelik anélkül, hogy havi vérzés jelentkezne. Ez az öregedés normális része, és a termékeny, reproduktív évek végét jelzi. Jellemzően a 40-es évek végén, az 50-es évek elején következik be. Az ösztrogén és a progeszteron – két, a petefészkekben termelődő női hormon – megváltozott szintje miatt a menopauza olyan panaszokkal járhat, mint a hőhullámok vagy a hüvelyszárazság.

Mivel menopauza után már nem kellene vérzésnek jelentkeznie, ha valaki ilyen tünetet észlel, azt nem szabad figyelmen kívül hagynia. Minél hamarabb be kell jelentkezni szakemberhez, hogy fény derüljön a kiváltó okra, és – ha szükséges – megkezdődhessen a kezelés. De egészen pontosan mi magyarázhatja a menopauza utáni vérzést, és hogyan zajlik a diagnosztizálás, a terápia? A webMD ennek járt utána az orvos által lektorált cikkében.

menopauza, menopauza utáni vérzés
A menopauza a menstruáció végét jelenti, így normál esetben nem szabadna vérzést tapasztalnunk utána. Fotó: Getty Images

A méhpoliptól a gyógyszerekig

A menopauza utáni vérzés egyik lehetséges oka a méhben, a méhnyakcsatornában vagy méhnyakon megjelenő polip. A képződmény pecsételő és erős vérzést is előidézhet. Bár általában jóindulatú, és kicsi a rákos elfajulás veszélye, érdemes időnként orvoshoz fordulni vele. Ugyancsak magyarázhatja a vérzést a méhnyálkahártya elvékonyodása, amely a menopauza miatt megváltozott hormonális környezet eredményeképpen következik be. Érdekesség, de a méhnyálkahártya nemcsak vékonyabbá, hanem vastagabbá is válhat a hormonális változások hatására, amely szintén vérzéssel járhat.

A menopauza utáni csökkent ösztrogénszint következtében a hüvelyhám elvékonyodik, a váladék csökken, ami szeretkezés után gyakran vezethet vérzéshez. Nemi úton terjedő betegségek is állhatnak a háttérben: a chlamydia és a gonorrhea – egyéb tünetek mellett – szintén a szexuális együttlét után jelentkező vérzéssel hívja fel magára a figyelmet. Az is előfordulhat, hogy a menopauza utáni vérzés rákra – például méhtest-, méhnyak- vagy hüvelyrákra – utal. Végül, de nem utolsósorban a vérzés bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet: előidézhetik például egyes, hormonterápia során alkalmazott készítmények vagy vérhígítók is.

Tudtad? A depresszió jóval nagyobb arányban érinti a nőket, mint a férfiakat, a menopauza időszakában pedig még súlyosabbá válhatnak a panaszok.

A diagnosztizálás és a kezelés részletei

A vérzés okának megállapításához az orvos első lépésként rendszerint felveszi a kórtörténetünket, illetve fizikális vizsgálatot végez. Ezt követően az alábbi vizsgálatokra lehet szükség:

Olvassa el a cikksorozat további cikkeit is!

  • hüvelyi ultrahang, amely a kismedencei szervek egyszerű, gyors és részletgazdag vizsgálatát teszi lehetővé,
  • a méhnyálkahártya-biopszia, amely segítségével megoldható a méhnyálkahártya szövettani vizsgálata,
  • a szonohiszterográfia, amelynél először folyadékkal töltik fel a méhet, majd ultrahangvizsgálatot végeznek,
  • a méhtükrözés, amely során a méhüreg különféle elváltozásait vizsgálják,
  • valamint a dilatáció (tágítás) és küret (kaparás), amelynek lényege, hogy a méhnyak tágítása után kaparást végeznek a méhnyálkahártyán.

A terápia értelemszerűen attól függ, hogy mi okozza a vérzést. A hüvelyhám és a méhnyálkahártya elvékonyodásának kezelése történhet ösztrogénterápia segítségével. A progesztinterápiával – a progesztin szintetikus progeszteron – a méhnyálkahártya megvastagodását kezelik. Nemi betegség fennállásakor antibiotikumot ír fel az orvos, rákos megbetegedés esetén pedig – a daganat típusától, a betegség előrehaladottságától függően – műtét, sugárkezelés, kemo- és hormonterápia jöhet szóba. A méhtükrözés, illetve a dilatáció és küret során a polipok vagy a méhnyálkahártya megvastagodott részeinek eltávolítására is van lehetőség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra