Az emberi idegrendszer igen bonyolult struktúra, amely jelentős távolságokra is képes továbbítani az ingereket. Ennek igen nagy hasznát vesszük a környezet érzékelésében, az alkalmazkodásban, a mozgás koordinálásában vagy éppen a veszélyek elkerülésében stb. De néha ellenünk fordul az információtovábbító alapképességünk, s az idegek nem kívánatos ingerlése fájdalmat okozhat a test egy másik pontján, például a fejben. Ezeket az ingereket, fájdalmat kiváltó okokat esetenként nem csak gyógyszerekkel lehet megszüntetni. Sekk Patrícia, a Fájdalomközpont gyógytornásza például mozgásterápiát ajánl egyes fejfájásokra.
Túl sok ücsörgés a számítógép előtt
A fejfájás gyakorta gerincproblémákra, azon belül is a gerinc nyaki szakaszának elváltozásaira vezethető vissza. A nyak egyes izmai zsugorodásra hajlamosak, amelyek ha állandóan megfeszülnek, a rugalmasságuk csökken. Emiatt a csigolyák helyzete, valamint a nyak és a fej tartása megváltozik, s az itt futó erek nyomás alá kerülnek. A következmény, hogy kevesebb oxigén dús vér jut az agyba, ami viszont fejfájást okoz. Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor először tompa, enyhe, majd egyre erősödő nyomás érzékelhető a fejben Ez a probléma jellemzően olyan tevékenységek során alakul ki, amikor huzamosabb ideig változatlan testtartást veszünk fel, például sokat ülünk a számítógép monitorját nézve. A kemény, feszes izomzatban fájdalmas izomcsomók (triggerpontok) is keletkezhetnek, szintén fokozva a fájdalmat és a feszülést.
Állkapocs ízületi problémák
Gyakori eset, mégis kevesen gondolnak rá, hogy a fejfájást az állkapocs ízületének és az azt körülvevő lágyrészeknek az elváltozása okozza. Ilyenkor az állkapocs-ízületek, az izmok, a fogak, az állkapocs helytelen állása vagy funkciózavara következtében túlzott nyomásnak vannak kitéve. Ez többek között arc és nyaktájéki fájdalmat, fejfájást, migrént , fülzúgást, rágáskor hallható kattogást, a rágóizmok fáradékonyságát okozza. Ez a panasz is jól kezelhető gyógytornával, az állkapocs-ízületi terápiával.
Hogyan kezel a gyógytornász?
A gyógytornász először is állapotfelmérést végez, amelynek során rögzíti a páciens panaszait, annak előzményeit s az egyéb betegségeket. Megvizsgálja a testtartást, valamint a gerinc mozgásszervi állapotát. Ha a fejfájás hátterében a gerinc elváltozásainak gyanúja áll, akkor tartáskorrekciós gyakorlatokkal helyreállítja a testtartást és az izomegyensúlyt. Ennek hatására a testtartás javul, az izmok tónusa normalizalódik, feszessége megszűnik, és a fejfájás csökken. Abban az esetben, ha a fejfájás mögött az állkapocs ízületi problémája áll, a terapeuta az állkapocs ízületét kezeli, speciális manuál terápiás fogásokkal. Oldja az állkapocs környékén megjelenő görcsös csomókat, ezzel csökkenti az állkapocs feszességét, megszünteti a fülzúgást, a szédülést és az általa okozott fejfájást. Fájdalmas izomcsomók megjelenése esetén a szakember lokalizálja a meghatározott területeken fellelhető pontokat, amelyeket speciális fogással kezel, ezzel nyomást gyakorolva rájuk. Ennek hatására vérbőség alakul ki, a helyi szöveti keringés javul, az izomcsomók oldódnak, a fájdalom pedig megszűnik.
Szelídítsük meg a stresszt!
A nyaki-vállövi merevséget, izomfeszülést és a hozzá kapcsolódó fejfájást nagyon gyakran a mindennapi feszültség okozza. Ennek megszüntetésére különböző lazítási technikák alkalmazásával (például relaxáció, autogén tréning) van lehetőség. Nagyon kedvező hatású ilyen esetben a gyógymasszás is, amely segíti a feszes izmok- és izomcsomók ellazulását, javítja a vérkeringést, oldja a testi-lelki stresszt.
Milyen megoldást nyújt a gyógytorna?
A szakképzett gyógytornász által összeállított torna, illetve gyógymasszázs tehát hasznos segítség a mozgásszervi elváltozások okozta fejfájás megszüntetésében. Oldja az izomfeszülést, visszaállítja az izmok-inak-szalagok statikai és dinamikai egyensúlyát és a normál mozgásfunkciókat. A mobilizációs technikák segítik a mozgásterjedelem tágítását a nyak, váll- és vállöv ízületeiben és izmaiban. "A gyógytorna- és a gyógymasszázs segítségével a munkavégző képességre, illetve az életminőségre is jelentősen kiható fejfájást kiváltó okok jól kezelhetők, és a fájdalom megszüntethető" - foglalta össze Sekk Patrícia, gyógytornász.
Forrás: Fájdalomközpont