Sokakat érint a gerincferdülés, azonban mi lehet ennek a deformitásnak a következménye, illetve mit lehet tenni ellene?
A csípőízületi porckopás lehetséges okai
A gerincferdülés során, az ízületek egyenetlenül terhelődnek, ami miatt térd-, illetve csípőízületi porckopás (arthrosis) jöhet létre. Ennek a kórképnek a kialakulása, gyakran a gyermekkorra vezethető vissza. A nehéz iskolatáska súlyos egészségkárosodást is okozhat a gyerekeknek, legalábbis ez derült ki egy korábbi kutatásból, amelyet az amerikai Biotechnológiai Információs Nemzeti Központ végzett.
A nehéz táskát cipelő iskolások felénél találtak kóros gerincgörbületet. " Amennyiben nagy teher nehezedik a gerincre, a porckorong gyorsabban veszít a víztartalmából, amely aztán gerincferdüléshez, illetve a későbbiekben különböző degeneratív kórképek kialakulásához, például csípőízületi arthrosishoz vezethet" - tudjuk meg a szakértőtől.
Hogyan alakul ki a csípőízületi arthrosis?
A csípőízületi porc kopása igen gyakori betegség. Enyhe formájában csak kifejezetten terhelés során jelentkezik, illetve hosszabb pihenés után lehetnek fájdalmasak az első lépések, súlyosabb esetben azonban akár járásképtelenséget is okozhat, jelentősen rontva ezzel az életminőséget. Ez az elváltozás a felnőtt lakosság 15-20 százalékát érinti. Ilyenkor a porc állománya leépül, elvékonyodik, és így nem tudja a súrlódás gátló szerepét hatékonyan ellátni.
A gerincferdülés csípőízületi porckopáshoz is vezethet
Amennyiben a csontvégek között nincs, vagy nagyon vékony a porcréteg, akkor a csontok összeérnek, és ez nagy fájdalommal jár. "Enyhébb esetben konzervatív (műtét nélküli) terápiát alkalmazunk, előrehaladottabb csípőízületi porckopás esetén azonban már sajnos műtéti megoldás is szóba jön, amikor az elkopott porcot műfelszínnel helyettesítjük. Mivel ez egy komoly beavatkozás, a probléma idejében történő felismerésével és hatékony kezelésével, érdemes elkerülni" - hívja fel a figyelmet Dr. Arnold, fájdalomspecialista.
Milyen megoldás létezik erre a problémára?
Ahogy a legtöbb mozgásszervi kórkép, így a csípőízületi porckopás is sikeresen kezelhető aktív fájdalomcsillapítással, akár a probléma kezdeti stádiumában, akár a műtét utáni rehabilitáció során. Ez egy olyan injekciós eljárás, amely gyors és hatékony megoldást nyújt a fájdalomcsillapításban, a gyulladáscsökkentésében, ezáltal a mozgáskorlátozottság megszüntetésében. "A befecskendezett anyagot a problémás ízületek köré célzottan juttatjuk be, így az közvetlenül a betegség gyökerénél hat, támogatva a porcok rugalmasságát és ízületek szöveteinek regenerálódását.
Mivel kizárólag természetes alapanyagokból áll és nem tartalmaz szteroidot, ezért nem terheli feleslegesen a szervezetet, viszont a javulás már az első kezelésekkor is érzékelhető, amely a fájdalom jelentős csökkenésében és a mozgás könnyebbé válásában nyilvánul meg." - osztja meg tapasztalatait Dr. Arnold.
Mit tehetünk még?
A csípőízületi porckopásból való felépülés és a terápia fontos eleme, a fájdalmak és a gyulladás megszűnése után, a szakember által vezetett gyógytorna. Ennek célja, hogy az izmok, ízületek mozgástartománya ne szűküljön be, és visszaálljon a statikai-dinamikai egyensúly. Gyógyulásunkat súlykontrollal, megfelelő étrenddel, bőséges folyadékbevitellel tudjuk támogatni, valamint fontos, hogy amennyiben ülő munkát végzünk, munka közben gyakran iktassunk be szüneteket. Hosszan tartó ülésnél válasszunk megfelelő széket, óránként 10 percre álljunk fel, és mozgassuk át magunkat, hiszen a túl sok ülés, izmaink, ízületeink folyamatos egyoldalú terhelése, a mozgásszervi betegségek első számú okozója" - javasolja a fájdalomspecialista.
Forrás: Fájdalomközpont