A hátfájdalom 6 fő oka

Szinte minden felnőtt megtapasztalta már a hátfájdalom kellemetlenségeit, hiszen a kóros testtartástól a feszültségig számtalan eredete lehet a kínzó érzésnek.

Szakértő kezekben

Sajnálatos, hogy az emberek döntő többsége már 40 évesen ortopédushoz, gyógytornászhoz fordul, fájdalom vagy mozgásbeszűkülés miatt. Ezekben az esetekben gyakran olyan elváltozásokat fedezünk fel, amelyek jelentősen túlterhelik a gerincet, így korai ízületi kopáshoz , majd következményes porckorong-károsodáshoz vezethetnek. Mivel hátfájdalomnak számos kiváltó oka lehet, a legfontosabb, hogy - akár ortopéd- vagy reumatológus orvossal együttműködve - pontosan meghatározzuk a fájdalom okát és ennek megfelelően kiválasszuk a legoptimálisabb segítő kezelést. Ezt gyakran érdemes életmódváltással és személyre szabott mozgásprogrammal, gyógytorna gyakorlatokkal kiegészíteni a jó eredmény érdekében - ismerteti Fehérvári Katalin, az Oxygen Medical gyógytornásza.

A 6 legjellemzőbb ok, ami miatt fáj a hátunk:

1. Életforma, helytelen testtartás

Ruhadarabok, amelyek hátfájást okoznak Nem kell az irodai széket vagy a tegnap esti edzést szidnunk, ha fáj a hátunk vagy alig tudjuk emelni a térdeinket - lehet, hogy a ruhánk tehet mindenről . A hátunkon érezzük először a mindennapok megterhelő következményét: az elmerevedett, görcsös izmokat és a fájdalmas mozdulatokat. Még a leghétköznapibb tevékenységek is fokozott igénybevételt okozhatnak, ha meg megfelelő technikával végezzük őket, akár a kertészkedéstől, a biciklizéstől vagy a pakolástól is kialakulhat hátfájdalom. Ha pedig már kialakult, az emiatti kényszertartások csak fokozzák a fájdalmat. Az ülőmunkát végzők és a tanulók helytelen testtartása is vezet hosszútávon elváltozásokhoz és fájdalomhoz, amelyek szakember közreműködésével megszüntethetők - hangsúlyozza Fehérvári Katalin, az Oxygen Medical gyógytornásza.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

hátfájás okai
Szinte minden felnőtt megtapasztalta már a hátfájdalom kellemetlenségeit

2. Stressz

Stressz hatására bizonyos izmok, főleg a nyak vállöv körül megfeszülnek. Tartós stresszhelyzetben ez a feszülés állandóvá válik, az izmok nem tudnak ellazulni. Ez pedig nem csak kellemetlen érzéshez, fájdalomhoz vezet, de az izomegyensúly felborulása miatt hatással lesz a hátunkra, így az egész gerincünkre is. A mozgás amellett, hogy segít levezetni a stresszt, visszaállítja a helyes egyensúlyt, speciális gyógytorna gyakorlatokkal pedig megtanulható az izmok nyújtása is.

3. Mozgáshiány Ma jobbára autóval közlekedünk, ülünk a munkahelyükön és a kikapcsolódás is ülve történik, ami a törzsizomzat gyengüléséhez ezen keresztül pedig a hát fájdalmához vezethet. Sokan azt gondolják, hogy a hátfájdalommal élőknek nem szabad mozogniuk, holott ennek az ellenkezője az igaz. Amikor már túl vagyunk a fájdalom akut szakaszán, belekezdhetünk a hát, a has és a lábak kíméletes edzésébe, és néhány nyújtó gyakorlatba. A szakember által megfelelően összeállított gyakorlatok ugyanis nem csak a fájdalmat enyhíthetik, hanem meggyorsítják a felépülést, védenek az újabb sérülések ellen és csökkentik a problémából eredő esetleges rokkantság esélyét.

4. Idősödés

A korral az ínszalagok megvastagodnak és zsugorodnak - és ez csak egy része azoknak a változásoknak, amelyek történnek velünk, ahogy idősödünk. Ezek a gerincben bekövetkező változások pedig olyan dinamikai elváltozásokhoz vezethetnek, amelyek károsodást okozhatnak a porckorongon - a gerincfájdalom, zsibbadás, és gyengeség tüneteit produkálva.

5. Elhízás

A túlsúly, főleg a hasi típusú elhízásnál jelentősen terheli a deréktáji gerincet, túlfeszíti és ezáltal megterheli az izomzatot és a szalagokat. A felesleges kilók a hátfájáson kívül hozzájárulnak sok egyéb betegség kialakulásához. Éppen ezért ebben az esetben is elengedhetetlen a megfelelően kialakított mozgásprogram.

6. Sérülések és balesetek

A sportsérüléseket általában egy hirtelen mozdulat vagy rosszul kivitelezett mozgás eredményezi. Egy balesetben is elrepedhet vagy eltörhet a gerinc. Kisebb mikrorepedések keletkezhetnek a rendszeres ütközéssel, rázkódással járó sportok közben, például ha kemény talajon futunk, vagy teremben végzünk labdajátékokat, aerobicot stb. Az ilyen jellegű sérülések a csontritkulás miatt idősebb korban gyakoribbak. Bármilyen sérülésről is van szó, minél előbb forduljunk orvoshoz!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra