A leghatékonyabb módszerek hátfájásra

Nemrégiben a D-vitaminról derült ki, hogy pozitívan befolyásolhatja a krónikus fájdalmakat. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a hatékony fájdalomcsillapító módszerekről beszélt.

A D-vitamin hosszú távon segíthet

Új-Zélandi kutatók szerint az orvosoknak sokkal szélesebb spektrumon kellene kezelni a krónikus mozgásszervi fájdalmakat. Ez ugyanis a leggyakoribb fájdalmak egyike, okai szerteágazóak, a kezelés sokszor komplikált - és a közellátásban nem feltétlenül személyre szabott. A University of Adelaide's School of Population Health tudósai kutatásukban különösen a D-vitamin pozitív hatásaira hívták fel a figyelmet. Úgy találták, hogy a D-vitamin beválik a tartós fájdalmak enyhítésében, ráadásul nincs ismert mellékhatása, és nem is drága.

A derékfájdalmak kezelésére többféle mód ismert
A derékfájdalmak kezelésére többféle mód ismert

Persze, a pontos adagolást csak laboratóriumi vérvizsgálat után lehet meghatározni, és a hatás sem olyan gyors, mint a fájdalomcsillapítóké, de az eredmények biztatóak. Ugyanakkor - hivatalos irányelvek híján - a mozgásszervi fájdalmakkal foglalkozó orvosok eddig nem feltétlenül nyúltak ehhez a módszerhez. Amíg ez nem kristályosodik ki, a szakemberek ajánlása szerint a magyar lakosságnak novembertől márciusig hetente négyszer 1500-2000 Nemzetközi Egység D-vitamint lenne ajánlott fogyasztania. Akik szteroidos készítményeket, koleszterinszintet csökkentő és idegrendszerre ható gyógyszereket szednek, érdemes tudniuk, hogy ezek is befolyásolhatják a szervezet D-vitamin anyagcsereforgalmát. Az egyéni értékekről legkönnyebben vérvétel útján lehet megbizonyosodni.

A mozgás fájdalomcsökkentő

Dr. Páll Zoltán szerint derékfájdalom esetén is ajánlatos annyira aktívnak maradni, amennyire csak lehetséges, és tovább folytatni a mindennapi tevékenységeket. Ha ugyanis nem mozgunk, belekerülünk egy lefelé tartó spirálba, amelyben a mozgáshiány egyesül a fájdalommal, és még rosszabb végkifejletet vetít előre.

A jóga a testet és a lelket egységben kezeli olyan gyakorlatokon keresztül, mint a kontrollált légzés, a nyújtás, a meditáció és a relaxáció. Egy tanulmány szerint csökkentheti az ízületi gyulladás két fajtájának tüneteit. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

"Nagyon fontos, hogy a hátfájdalomtól szenvedő pácienseket ne az inaktivitásra biztassuk, hanem igyekezzünk megtalálni a hozzájuk leginkább illeszkedő mozgásformát. Ez a jógán kívül lehet például Pilates, gerinctréning, kinesis, Body Art, callanetics, gerinctréning, tánc, lovaglás, úszás. De mindenekelőtt a személyre szabott, funkcionális gyógytornát ajánlatos elkezdeni, hiszen ez erősítheti meg a gerinc menti izmokat annyira, hogy a további mozgásformák is biztonsággal végezhetőek legyenek" - mondta el a szakember. Hozzátette: a korábban egyszerűnek hitt mozdulatok - mint a lehajlás, az emelés - hátfájdalmak esetén újratanulandóak gyógytornász segítségével. A kitartó mozgás a páciens érdeklődésének fókuszát is képes pozitív irányba terelni, és meggyőzni, hogy ura a testének, és képes kezelni a fájdalmat. Az orvosi vizsgálat és ellenőrzés azonban elengedhetetlen, hiszen nemcsak kezdésnél, de a folyamat során is kontrollálni kell az állapotot.

Az orvosi segítség lehetőségei

Vannak orvosi módszerek, amelyek hatékonyan - és szteroidmentesen - csökkentik a fájdalmat, kezelik az okokat. " Krónikus fájdalom esetén érdemes hosszú távon gondolkodnunk" - hangsúlyozza Dr. Páll.

A lökéshullám terápia például oldja a mozgásszervi fájdalmat okozó problémát, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét, és nemcsak a fájdalmat csökkenti, de a valódi okot is megszüntetheti a sérült szövetek fokozatos regenerálásával. A kezelés során nagy energiájú lökéshullámot juttatnak a kijelölt helyre, ami enyhe fájdalommal járhat, de az eredmények magukért beszélnek. A diagnózistól függően nagy segítség lehet az orvosi kollagéninjekció is, amely a gyulladást csökkentő, a mozgási funkciót helyreállító hatással rendelkezik, és szintén kúraszerűen alkalmazva jelentős életminőség-javulást eredményezhet a szakember szerint.

Forrás: Budai Fájdalomközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Éjszaka egyre több helyen lehet számítani pára, köd, illetve rétegfelhőzet képződésére, ezzel párhuzamosan egyre kisebb területen marad derült az ég. Hajnalban északnyugat felől egy hidegfront érkezik, amellyel fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Csapadék nem valószínű, legfeljebb szitálás fordulhat elő. A hajnalig gyenge délnyugati szél egyre inkább északnyugatira fordul és az Észak-Dunántúlon, valamint a főváros térségében megélénkül, helyenként erős lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 11 fok között várható, de a szélvédett tájakon ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra