Mik a csigolyameszesedés tünetei?
A betegség leggyakoribb tünetei a fájdalom és a merevség. A fő érintett területek a nyak a derék és az ágyéki részek. A csigolyameszesedés időnként már fiatal korban megjelenik, a felmérések szerint a 25 évesek 10 százalékánál mutatható ki, de 65 év felettieknél ez a szám már 95 százalék.
Noha az ember csontjai, csigolyái alapvetően kemény anyagból állnak, ezeket a csontokat puha, gumiszerű szövetek kötik össze, ezek miatt képesek vagyunk rugalmasan és csikorgó hangok nélkül mozogni. De ezek a puha szövetek nem annyira tartósak, és ahogy korosodunk, úgy kopnak el.
Igaz ez a csigolyák közti ízületekre és porcokra is. A kopás hatására lép fel a meszesedés, az összeérő csontok idővel akár növekedni is kezdhetnek. Hatására a gerinc merevebb lesz, a mozgás nehezebbé, kevésbé simává válik. Ráadásul az elváltozások miatt a csontok akár az idegekkel is kontaktusba kerülhetnek, nyomást helyezhetnek rájuk, ami jelentős fájdalommal járhat.
Mi a genetika szerepe?
Ez a meszesedés teljesen normális folyamat, de akadhatnak olyan faktorok, amik miatt korábban vagy gyorsabban következhet be. A genetika mindenképpen szerepet játszik benne, de nagyon fontos tényező lehet az elhízás , a kevés mozgás, esetleges korábbi sérülések, a dohányzás, sőt egyes pszichológiai tünetek is.
Az esetek döntő többségében a csigolyameszesedés tünetei enyhék vagy egyáltalán nem érzékelhetőek. Némi fájdalom, főleg egyes mozdulatoknál vagy tartós ülés után, esetleg merevség. Ha az idegek is érintettek, nagyobb fájdalom vagy zsibbadás és érzéketlenség lehet a következménye.
Éppen ezért sok esetben kezelésre sincs szükség, ha mégis, akkor gyógyszerekkel vagy sebészeti eljárással tudnak enyhíteni a tüneteken.
Forrás: medicalnewstoday.com