Fenéktájéki fájdalom: mi lehet az oka?

A fenéktájéki fájdalmakat sok betegség okozhatja, ezek közül az egyik a farokcsont fájdalmas gyulladása. Általában valamilyen sérülés miatt következik be. Mit érdemes tudni róla, és hogyan lehet kezelni?

A farokcsontunk (coccyx) a gerinc legalsó részén, a végbél felett elhelyezkedő csontos terület, egyfajta evolúciós maradvány, ahonnan évmilliókkal ezelőtt a farok nőtt ki. Nem teljesen felesleges azonban, hiszen számos izom és ín tapad hozzá, ráadásul ülés közben segít megtartani a súlyunkat, megtámasztani a hátunkat.

Az 5 legfeleslegesebb testrészünk Az emberi testnek van néhány szükségtelen része. Ezekre a szervekre vagy struktúrákra valójában már nincs szükségünk, vagy oly mértékben elcsökevényesedtek, hogy már nem szolgálják eredeti funkciójukat. Kattintson! A farokcsont fájdalma a legritkább a gerinctájéki fájdalmak közül, a felmérések szerint a hátfájások mindössze 1-2 százaléka tartozik ide. A farokcsont fájdalma, illetve fájdalmas gyulladása (coccydynia) a leggyakrabban valamilyen sérülés következménye, de sokszor nem tudunk felidézni olyan balesetet (például egy esést), mely indokolná a fájdalmat.

Okozhatja a kellemetlen érzéseket fertőzés, az, ha túl sokáig ülünk egy helyben (például versenykerékpárosoknál a fenéktájéki nyomás is okozhat farokcsontfájdalmat), vagy ha nem megfelelően ülünk. Gyakori, hogy a szülés közben sérül meg a farokcsont, vagy a körülötte lévő izmok és szövetek, mely szintén fájdalomhoz vezethet. Ezzel szemben elég ritka, hogy a farokcsont környékén kialakuló daganat okozza a fájdalmat, például azért, mert nyomja az idegeket.

A farokcsontfájdalom egyéb tünetei közé tartozik az érintett terület érzékenysége, a fájdalom előrehajoláskor és üléskor. Amennyiben fertőzés, például övsömör okozza, jellegzetes bőrkiütések is láthatóak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fenéktájéki fájdalmakat többféle betegség is okozhatja

A fenéktájéki fájdalmakat többféle betegség is okozhatja

Az esetek nagy részében a farokcsontfájdalom nem igényel különösebb beavatkozást vagy műtétet, általában rövid időn belül, kellően kímélő életmód mellett magától is elmúlhat. Ehhez azonban szükséges a pihenés, a túl hosszú ideig tartó ülés elkerülése, illetve megfelelően kipárnázott ülőfelület biztosítása. Nagyon fontos, hogy a gyógyulási idő alatt minimálisra csökkentsük az újbóli sérülés esélyét (tehát például a sportolóknál néhány hétig mellőzni kell azokat az edzéseket, melyek eséssel járhatnak együtt).

A fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentő gyógyszerek, esetleg a kortizoninjekciók segítségével elviselhetőbbé tehetőek a tünetek és felgyorsítható a gyógyulás is. Szélsőséges esetben a szakorvos a farokcsont műtéti eltávolítását is javasolhatja. Amennyiben fertőzés vagy daganat okozza a fájdalmat, az alapbetegség kezelése szükséges ahhoz, hogy a beteg állapota javuljon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.