A farokcsontunk (coccyx) a gerinc legalsó részén, a végbél felett elhelyezkedő csontos terület, egyfajta evolúciós maradvány, ahonnan évmilliókkal ezelőtt a farok nőtt ki. Nem teljesen felesleges azonban, hiszen számos izom és ín tapad hozzá, ráadásul ülés közben segít megtartani a súlyunkat, megtámasztani a hátunkat.
Okozhatja a kellemetlen érzéseket fertőzés, az, ha túl sokáig ülünk egy helyben (például versenykerékpárosoknál a fenéktájéki nyomás is okozhat farokcsontfájdalmat), vagy ha nem megfelelően ülünk. Gyakori, hogy a szülés közben sérül meg a farokcsont, vagy a körülötte lévő izmok és szövetek, mely szintén fájdalomhoz vezethet. Ezzel szemben elég ritka, hogy a farokcsont környékén kialakuló daganat okozza a fájdalmat, például azért, mert nyomja az idegeket.
A farokcsontfájdalom egyéb tünetei közé tartozik az érintett terület érzékenysége, a fájdalom előrehajoláskor és üléskor. Amennyiben fertőzés, például övsömör okozza, jellegzetes bőrkiütések is láthatóak.
A fenéktájéki fájdalmakat többféle betegség is okozhatja
Az esetek nagy részében a farokcsontfájdalom nem igényel különösebb beavatkozást vagy műtétet, általában rövid időn belül, kellően kímélő életmód mellett magától is elmúlhat. Ehhez azonban szükséges a pihenés, a túl hosszú ideig tartó ülés elkerülése, illetve megfelelően kipárnázott ülőfelület biztosítása. Nagyon fontos, hogy a gyógyulási idő alatt minimálisra csökkentsük az újbóli sérülés esélyét (tehát például a sportolóknál néhány hétig mellőzni kell azokat az edzéseket, melyek eséssel járhatnak együtt).
A fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentő gyógyszerek, esetleg a kortizoninjekciók segítségével elviselhetőbbé tehetőek a tünetek és felgyorsítható a gyógyulás is. Szélsőséges esetben a szakorvos a farokcsont műtéti eltávolítását is javasolhatja. Amennyiben fertőzés vagy daganat okozza a fájdalmat, az alapbetegség kezelése szükséges ahhoz, hogy a beteg állapota javuljon.