Miért ébredünk bemerevedett nyakkal?
A nyak bemerevedésének azonban egyéb okai is lehetnek, például a stressz, a szorongás (mely miatt a nyak és a váll izmai befeszülnek), a nyakat érintő sérülés vagy trauma. Emellett azonban súlyos betegségek is okozhatják a nyakmerevséget, például a rheumatoid arthritis, de a meningitisnek is nagyon jellegzetes tünete a nyakmerevség. Természetesen, ezekben az esetekben orvosi ellátásra van szükség. Ha a nyakmerevség nem múlik el egy héten belül, vagy magas láz kíséri, mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Azonban a legtöbb esetben bemerevedett nyak nem utal komolyabb egészségügyi problémára, és általában csak múló problémáról van szó. A tünetek közé tartozik a fájdalom, az izommerevség , a nyak mozgatására való képtelenség. A fájdalom esetenként a vállba, hátba vagy karokba is kisugározhat.
Hogyan enyhíthetünk otthon a panaszokon?
A masszírozás hatására fokozódik az érintett terület vérellátása és csökken az izmok görcsös összehúzódása is. Vegyünk egy forró zuhanyt vagy fürdőt (ez is hozzájárul az izmok ellazításához), majd óvatosan melegítsünk fel egy kevés olíva- vagy kókuszolajat . A meleg olajjal alaposan masszírozzuk át az érintett területet.
A nyak óvatos mozgatása is a segítségünkre lehet, feltéve, ha a mozdulatok nem okoznak túl nagy fájdalmat. Üljünk egyenesen egy széken, majd óvatosan közelítsük az állaunkat a mellkasunkhoz, majd emeljük fel, a plafon irányába. Ismételjük legalább 15 alkalommal. A következő gyakorlatnál fülünket közelítsük a vállunkhoz, ezt is ismételjük többször, majd végül forgassuk a fejünket jobbra, majd balra.
A hideg borogatás csökkenti a fájdalmat, emellett pedig a tejsav mennyiségét is - ez utóbbi a testünkben normálisan jelen lévő vegyület, mely izomfájdalmakat is okozhat. Tegyünk néhány jégkockát (vagy egy kis zacskó fagyasztott zöldborsót) egy tiszta, vékony törülközőre, tekerjük össze, majd helyezzük az érintett területre legalább 10-15 percre. A jeges borogatást kétóránként ismételhetjük.
A hideg mellett a meleg is enyhülést hozhat, különösen akkor, ha a nyakmerevség már több mint két napja tart. A meleg fokozza a vérkeringést és segít ellazítani a görcsös izmokat. A borogatás lehet meleg vízbe tett, majd alaposan kifacsart törülköző, melegvizes palack, meggymaggal töltött és felmelegített párna is, de már az is sokat javíthat az állapotunkon, ha néhány percig meleg vizet folyatunk magunkra a fürdőkádban.
A borsmentaolajban található mentol érzéstelenítő, fájdalomcsillapító, görcsoldó hatásokkal rendelkezik. A mikrohullámú sütőben óvatosan melegítsünk fel két evőkanál olívaolajat, majd cseppentsünk bele 10 csepp borsmentaolajat. Óvatosan masszírozzuk át ezek az érintett területet, naponta legalább kétszer. Ha érzékeny a bőrünk, ne alkalmazzuk a borsmentaolajat!
A fűszerek között keresgélve is találhatunk olyat, mely csökkenti a fájdalmakat, a görcsösséget, az izomgyulladást, emellett a vérkeringést is fokozza. Ilyen jótékony hatásai lehetnek például a Cayenne-borsnak , a csípős paprikának és a kurkumának . Keverjünk el egy evőkanál őrölt fűszert 2 evőkanál felmelegített olívaolajban. Tegyük ezt a keveréket az érintett területre, fedjük le fóliával és rögzítsük ragtapasszal. Hagyjuk hatni néhány órán keresztül. Egy teáskanál kurkumát egy pohár meleg tejben elkeverve, mézzel ízesítve olyan kellemes italt kaphatunk, mely felgyorsítja a gyógyulást.