Így előzzük meg a gerincbetegségeket

Az ülőmunka és az aszimmetrikus terhelés nem tesz jót a hátunknak, tízből kilenc ember szenved valamilyen gerincbetegségben. Otthonunkban és munkahelyünkön is jó, ha megfogadunk néhány tanácsot.

A mozgásszervi betegségek megelőzésében és kezelésében kiemelten fontos az egészséges életmód, a témában azonban számos kétes értékű, sokszor egymásnak is ellentmondó cikket találhatunk. A Gerincterapeuta blog szakember segítségével gyűjtötte össze a leghasznosabb tanácsokat, amikkel valóban sokat tehetik hátunk egészségéért.

Otthoni/munkahelyi környezet

Az ülő életmód elterjedésével a gerincbetegségek száma is drámaian megnőtt. Az ülés közel háromszoros terhelést ró gerincünkre az álláshoz képest. Szervezetünk ideig-óráig képes kompenzálni a káros hatásokat, ám egy idő után kénytelen feladni a harcot, és hamarosan mi is a gerincbetegek népes táborát - a felnőtt korú lakosság 90 százaléka ide tartozik - gyarapítjuk. A megfelelő munkahelyi környezet kialakításával jelentősen elodázhatjuk a különböző betegségek kialakulását.

Az ülő életmód elterjedésével a gerincbetegségek száma is drámaian megnőtt

Az ülő életmód elterjedésével a gerincbetegségek száma is drámaian megnőtt

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Néhány tipp az egészséges munkahelyi környezetért:

  • A számítógépet állítsuk úgy, hogy a monitor lehetőleg szemmagasságban legyen!
  • A szék magassága akkor ideális, ha az ülőfelületen teljesen hátracsúszva két talpunk a talajon nyugszik.
  • Helyezzük a széket olyan távolságra az asztaltól, hogy két alkarunk az asztallapon nyugodjon!
  • Használjunk ék alakú ülőpárnát, amely előrebillenti a medencét, így megakadályozza, hogy görnyedten üljünk. Ha eleinte elfárad a derekunk, időnként néhány percre cseréljük ki az ékpárnát dinamikus ülőpárnára, utóbbi ugyanis ülés közben mozgatja át a gerincet!
  • Legalább óránként tartsunk néhány perces szünetet! Álljunk fel, nyújtózkodjunk jólesően, mozgassuk át a nyakat és a gerincet minden irányba, és lehetőleg sétáljunk egy-két percet, akár bent az irodában!

A féloldali terheléssel is járó, állómunka esetén egy mozgásterapeuta hasznos tanácsokat adhat, hogyan mozgassuk át magunkat kellőképpen. Érdemes naponta többször is nyújtózkodnunk , hogy kellően átmozgassuk magunkat.

Házimunka

A házimunka végzése közben kerüljünk minden olyan mozdulatot, ami megerőltetné a hátunkat. Görnyedés, előrehajolás helyett a térd hajlításával csökkentsük a magasságot, valamint ha emelni szeretnénk, azt is a comb izmaira támaszkodva, guggolásból tegyük. Ha alacsonyabb a munkaasztal a kelleténél (például mosogatáskor) gerincünket akkor is tartsuk egyenesen. Az előrehajolás helyett ilyenkor terpesszel csökkentsük a magasságot. Hajmosáskor ne előrefelé hajoljunk a kádba, üljünk elé háttal, és döntsük be a fejünket.

Porckorong-kopás, gerincsérv, görnyedt tartás: egyre gyakoribb munkahelyi ártalmak. Hogyan maradhatunk ép gerincűek? Cikkünkből kiderül!

Testmozgás

A rendszeres testmozgás elengedhetetlen annak érdekében, hogy megelőzzük a mozgásszervi betegségeket. A mozgás teszi lehetővé a mozgásszervek zavartalan tápanyagellátását, illetve a salakanyagok elvezetését, ráadásul a testmozgással kompenzáljuk az izmainkat, szalagjainkat elkerülhetetlenül érő mindennapos káros hatásokat.Tanácsos a reggelt egy nagy nyújtózkodással kezdeni, majd felkelés után 20-30 perccel végezzünk el egy néhány perces átmozgató gyakorlatsort . Ezt lefekvés előtt is megismételhetjük. Legalább hetente 3 alkalommal hosszabb, 1 vagy akár 1,5 órás mozgást is beiktathatunk a napirendünkbe.

Táplálkozás

Elsőre talán furcsának tűnhet, de a gerincproblémák mögött gyakran a helytelen táplálkozás áll. A plusz kilók túlzott terhet jelentenek a gerincnek, míg az alultápláltság miatt a mozgás szervrendszere - csontok, izmok, ízületek, szalagok - lassan leépül. Fogyasszunk minél több friss gyümölcsöt és zöldséget, olajozott magvakat, halat, tojást, fehér húst és tejtermékeket, valamint legalább napi 2-2,5 liter vizet .

Forrás: Gerincterapeuta

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra