Izomfájdalomra jeges fürdő: mégsem segít

A legújabb vizsgálatok szerint az edzés utáni jeges fürdő nem csökkenti az izomfájdalmakat és nem javítja az izmok teljesítményét sem.

"A jeges fürdőtől nem fogjuk jobban érezni magunkat és a teljesítményünket se növelhetjük vele" - nyilatkozta Naomi Crystal, a New Hampshire Egyetem kutatója. "Bár a jeges fürdő kedvelt kezelési módszer , a hatékonyságára vonatkozóan eddig nem álltak egyértelmű bizonyítékok a rendelkezésünkre. Most azonban kiderült, hogy semmire se jó, tehát nem érdemes rá vesztegetnünk az időnket."

Az izomfájdalmak többfélék lehetnek: jelentkezhetnek jól körülhatárolható vagy diffúz formában, akár a zsigeri, akár a sima- vagy harántcsíkolt izmokban. Az okok sokféle helyen kereshetőek: sportsérülés, születési rendellenesség, lelki okok vagy akár súlyos fertőzések állhatnak a fájdalmak mögött. A kutatásban 20 rendszeresen sportoló egyetemista férfi vett részt, akiknek 40 percet kellett futniuk. Ezek után a csoport fele 4 Celsius fokos combközépig érő jeges fürdőt vett. "A víz rendkívül hideg volt, a résztvevők közül sokan nagyon nehezen bírták a megpróbáltatásokat" - mondta Crystal. A férfiak ezek után az izomfájdalom mértékét mérő teszteken vettek részt, majd a tudósok megvizsgálták az izomerejüket, a combvastagságot és a vérükben található gyulladás-markerek koncentrációját is.

Az eredmények szerint semmilyen különbség nem volt a két csoport tagjai között az izomfájdalmak tekintetében, és a combvastagság se változott a jeges fürdőt vett férfiaknál. Bár a jeges fürdőt vetteknél a gyulladásos folyamatok némileg enyhültek, az erre vonatkozó adatok még nem véglegesek.

A vizsgálati eredmények ellenére Crystal még mindig nincs teljesen meggyőződve a jeges fürdők haszontalanságáról. "A profi sportolók esetében egy-egy nagyobb verseny után, nem kúraszerűen alkalmazva elképzelhető, hogy használ. A napi szabadidős sportolási tevékenység után azonban semmi értelme jeges fürdőt venni, mert időigényes és fájdalmas."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatás részletes leírása a European Journal of Applied Physiology című szaklap online felületén olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra