Izomgyengeség: mi okozhatja?

Az izomgyengeség tulajdonképpen azt jelenti, hogy valaki nem képes (vagy legalábbis úgy érzi) elegendő izomerőt kifejteni. Ennek a jelenségnek, a myasteniának a hátterében számos kiváltó ok állhat - lássunk ezek közül néhányat!

A myastenia hátterében találhatunk autoimmun betegségeket ( myastenia gravis ), de az izomgyengeség jellegzetese tünete a szklerózis multiplexnek is. Ez utóbbinál az úgynevezett myelin sérül, mely az idegsejteket körbevevő, védő réteg. A szklerózis multiplexnél az izomgyengeség mellett izomgörcsöket is megtapasztalhatunk.

Mi a pajzsmirigy alulműködés? Izomgyengeséget okozhat a nem rendeltetésszerűen működő pajzsmirigy is. Mit kell tudni a pajzsmirigy alulműködésről ? A hormonális rendszer zavarai is okozhatnak izomgyengeséget, például a pajzsmirigy alulműködése vagy a Cushing-szindrómának nevezett tünetegyüttes, mely a kortizoltermelődés zavarával függ össze. Ezeket a betegségeket általában gyógyszerekkel jól lehet kezelni, és amennyiben a hormonrendszer egyensúlyát sikerül visszaállítani, az izomgyengeség is megszűnik.

Rendkívül gyakori az izomgyengeség a krónikus fáradtság szindróma nevű tünetegyüttesnél, melynél a betegre az extrém mértékű fáradékonyság a jellemző, ezen ráadásul nem segít a pihenés, alvás sem. A krónikus fáradtság szindrómát nehéz diagnosztizálni, és az orvosok még mindig meglehetősen keveset tudnak róla.

Rendkívül gyakori az izomgyengeség a krónikus fáradtság szindróma nevű tünetegyüttesnél

Rendkívül gyakori az izomgyengeség a krónikus fáradtság szindróma nevű tünetegyüttesnél A különböző vitamin- és ásványianyag-hiányok is okozhatnak izomgyengeséget, többek között például a vashiányos anémia (ilyenkor ugyanis a vérsejtek nem képesek elegendő oxigént szállítani az izomsejteknek), a B12-vitamin-hiány (ez az idegek sérüléseivel van összefüggésben), az elektorlit-egyensúly felbomlása, a kálium-, nátrium- vagy kalciumhiány. Ez lehet ideiglenes, például egy hosszú és kimerítő edzést követő állapot, de krónikussá is válhat. A vitamin- és ásványianyag-hiány miatt fellépő izomgyengeséget viszonylag könnyen lehet kezelni a mikrotápanyagok visszapótlásával, de megelőzni még egyszerűbb ezeket, kiegyensúlyozott, változatos táplálkozással.

Az alacsony vércukorszintet a legtöbben fáradékonysággal, álmossággal és koncentrációs zavarokkal hozzák összefüggésbe, de izomgyengeséget is okozhat. Ez meglehetősen gyakori és nagyon könnyen kezelhető állapot - már az is segíthet, ha iszunk valamilyen cukros üdítőt vagy megeszünk néhány szem kekszet -, de a cukorbetegeknél rendkívül súlyossá válhat, ezért náluk különösen figyelni kell az alacsony vércukorszintre utaló tünetekre, így az izomgyengeségre is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra