Ízületi fájdalmak: milyen gyógyszert szedjek?

Vény nélküli gyógyszerekkel is eredményesen küzdhetünk az ízületi fájdalmak ellen, ha panaszaink nem kifejezetten súlyosak. Az alábbiak szerint válogassunk.

Ízületi fájdalmak esetén a fájdalom mértéke döntő, amikor a fájdalomcsillapítás módját akarjuk megválasztani. Enyhébb vagy közepes fájdalom esetében nem vényköteles hatóanyagok is alkalmasak lehetnek rá, hogy enyhülést nyerjünk - erősebb, a mindennapi tevékenységeinket már jelentősebben hátráltató fájdalomnál viszont vényköteles, köztük szteroidtartalmú szerekre lehet szükség, amelyeknek azonban a mellékhatásaik is számosabbak.

gyógyszerszedés, fájdalomcsillapítás

Ha viszont csak enyhébb fájdalomról van szó, akkor több gyakran használt szer közül is választhatunk. Ezek egyike a paracetamol, amelynek komoly előnye számos alább bemutatott hatóanyaggal szemben, hogy nem terheli meg a gyomrot, nem okoz fekélyt. Nagyobb mennyiségben szedve ugyanakkor májkárosodást eredményezhet, így szigorúan be kell tartani az előírt mennyiségeket, valamint figyelni kell arra is, hogy egyéb problémára nem szedünk-e éppen úgyszintén paracetamoltartalmú gyógyszert. Ha pedig nem használ, akkor inkább másféle fájdalomcsillapítót kell keresni -az adagok önkényes emelésével nem szabad kísérletezni.

A nem szteroid gyulladáscsökkentők

Alternatívát jelenthetnek az ízületi fájdalom csillapításában az úgynevezett nem szteroid gyulladáscsökkentők. Ilyen például az ibuprofen - de ezt csak azok szedhetik, akiknek nincs valamilyen emésztőszervi betegsége (például gyomorfekélye vagy bélgyulladása), mert hosszabb távon károsíthatja a gyomor- és a bélnyálkahártyát. Ugyanez mondható el az acetilszalicilsav tartalmú szerekről is - de ha nincs emésztőszervi problémánk, akkor ezt is szedhetjük, mert a fájdalomcsillapítás mellett rendszeresen szedve a gyulladást is gátolja, a bevétel után pedig viszonylag gyorsan hat.

Dr. Arnold Dénes Arnold fájdalomspecialistát kérdeztük arról, hogy melyek azok a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedések, amely az irodai dolgozókat érintik, és hogy milyen terápiát javasol a panaszoknak a megszüntetésére. Cikkünket ide kattintva olvashatja el.

Gyulladásgátló és egyben fájdalomcsillapító hatású továbbá a nem szteroid hatóanyag-családban a naproxen, de gyomor- és bélfekély esetén ezt sem szabad szedni - egyéb emésztőszervrendszert érintő betegségek megléte esetén pedig használata előtt orvosi konzultáció szükséges.

Mindezek mellett jó tudni, hogy az ízületi fájdalmakra léteznek egyéb hatóanyagok is, amelyek bizonyos kiszerelésben (többnyire tablettásban) vénykötelesek, másfajtában (általában kenőcsként) viszont nem azok. Ilyen például a diklofenák, amelynél általánosságban szintén elmondható, hogy figyelni kell az emésztőszerv érzékenységére, de ha kenőcsként alkalmazzuk, akkor ez a fajta kockázat jóval csekélyebb. Gyorsan hat, és inkább akut fájdalmak esetén, nem kifejezetten hosszabb távra érdemes alkalmazni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült idő várható, délen, délnyugaton lehet némi fátyolfelhőzet az égen. Estétől viszont ismét terjeszkedik, illetve nagy területen képződik köd, rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra