A mozgásszegény életmód és az ülőmunka a fejlett világban számtalan derék- és hátfájdalom hátterében áll. Azt hihetnénk, hogy a probléma elsősorban korunk emberét érinti, az Iflscience oldalán is közzétett kutatás eredménye szerint ugyanakkor már az ókori Egyiptomban élő írnokokat
A kutatók Kr.e. 2700 és 2180 között Abusirban eltemetett ókori egyiptomiak csontmaradványait vizsgálták, különböző mozgásszervi betegségek jelei után kutatva. Összesen 69 felnőtt férfi – 30 írnok, akiket sírhelyük alapján azonosítottak, valamint 39 másféle munkát végző – maradványainak vizsgálatával a csapat mintegy 40 jelentős különbséget tudott elkülöníteni a két csoport között. Ezek közül a legfőbb a nyaki csigolyák fokozott degenerációja volt – ami azt jelenti, hogy ezek az ókori írnokok valószínűleg ugyanolyan nyaki fájdalomtól szenvedtek, mint mi egy hosszú irodában töltött nap után.
„Egy tipikus írnok rendszerint ülő pozícióban, előrehajtott fejjel és hajlított gerinccel dolgozott, ami megváltoztatta a fej súlypontját, és megterhelte a gerincet” – írják a kutatók. Szerintük ez a pozíció nagyon hasonló ahhoz, amiben sok mai ember is kényszerül a mindennapi munkavégzés során. A vizsgálatok eredménye szerint az írnokok a jobb váll- és kulcscsontja, valamint a jobb hüvelykujjuk is fokozott terhelésnek volt kitéve.
Évezredekkel az ergonómikus íróasztalszékek feltalálása előtt az írnokok keresztbe tett lábbal vagy a jobb térdre guggolva ültek és úgy jegyzeteltek, ami a térdek és a csípő kopását is eredményezte náluk.
Igencsak szembetűnő változást figyeltek meg a koponya és az állkapocs találkozásánál lévő ízületben (az úgynevezett Articulatio temporomandibularisban). Ennek a kopása a modern és más régészeti leletek 40 százalékában figyelhető meg átlagosan, az írnokok körében ez a deformitás csaknem kétszer gyakoribb volt, háromból két írástudót érintett. Ennek oka az lehetett, hogy az akkor használt íróeszközök végét állandóan meg kellett rágni ahhoz, hogy ecsetszerűvé váljon.
„Ezek az írnokok magas rangú méltóságok voltak, akik az ókori egyiptomi elithez tartoztak, de ugyanazoktól a tünetektől szenvedtek, mint a mai emberek” – mondta a kutatásról a Live Science-nek Petra Brukner Havelková, a prágai Nemzeti Múzeum antropológiai osztályának antropológusa, a tanulmány vezető szerzője.