A nők jól tudják, hogy a szépségért néha meg kell szenvedni, az aktuális divatirányzat azonban sok esetben az egészségre is veszélyes lehet. Elegánsabb viselethez jól passzolhat a magassarkú cipő , a láb egészségét azonban veszélyeztetheti a természetellenes tartás. Tartós viselése a láb harántboltozatának süllyedéséhez vezethet, amelyet a köznyelvben terpeszlábnak is hívunk. Milyen veszélyekkel járhat ez az állapot?
A terpeszláb kialakulása
Járásunk során a legjobban igénybe vett testrész a lábfej, amelynek felépítése igen összetett: 26 különböző csont alkotja, amelyet több tucat rövid izom és szalag tart egyben. Lábunkat az evolúció telitalpas járáshoz alakította ki, ezzel szemben magassarkú cipőt viselve aránytalanul nagy terhelés hárul a láb elülső részére. Ez a harántboltozat ellaposodásához vezet, a támasztás pedig a lábközépcsontok felé mozdul el.
Problémát elsősorban a négy centiméteresnél magasabb cipősarok jelenthet, ekkor ugyanis a test súlyának nagyobb hányada a talp elülső részére és a lábujjakra hárul, az ujjakat összenyomja, a magas sarok állandó viselése pedig az Achilles-inat rövidíti meg. A rövidebb Achilles miatt egy idő után a visszaszokás okozhat gondot a mezítlábas járásra jobban hasonlító, lapos talpú cipőre. A talp megsüllyedt része nem úgy alakult ki, hogy érintkezzen a talajjal, emiatt fájdalmas bőrkeményedés, tyúkszem jelenhet meg rajta. Emellett a lábfej mozgása is korlátozódik, állandó fájdalmat okozva. A kutatások szerint a terpeszláb kialakulását genetikai hajlam is elősegítheti.
Elkerülhető a deformáció, ha a magassarkút időnként lapos talpú cipővel váltogatjuk. Fontos az is, hogy a láb méretéhez megfelelő (de inkább egy kicsit nagyobb) cipőt válasszunk. Súlyosbíthatja továbbá a tüneteket a túlsúly is, hiszen ilyenkor sokkal nagyobb teher hárul a lábfejre.