Mi valójában a térdsérülés?

A térdünkre hatalmas erőhatás összpontosul, és ezért bármilyen ellenálló anyagokból épül is fel, ki van téve a sérüléseknek.

A térdízület bonyolult felépítése is hozzájárul a sérülékenységéhez. A két leghosszabb csontunk – a sípcsont és a combcsont – hosszú erőkart jelentenek, s nagy nyomatékot visznek át a térdízületre. Emiatt az ízületi felszíneken nagyon nagy erők hatnak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a térdkalács piciny felszínén akár a testsúly 7-9-szerese hat. A stabilitásáról erős szalagok, az izmok és az ízület külső és belső oldalán lévő két félhold alakú porc (meniszkusz) gondoskodnak. A stabilizáló elemek szintén gyakran sérülnek.

A térdsérülés különösen a gyors irányváltásokat gyakran alkalmazó sportolók (focisták, kézilabdázók, kosárlabdázók, vívók és síelők) körében gyakori. A kerékpározás és az úszás csak kis veszélyt jelent ebből a szempontból, noha a térd ott is állandóan dolgozik. A térdsérülés lehet akut sérülés, amit valamilyen nagy trauma, például síbaleset okoz. Ez esetben a hosszú síléc tovább növeli a két hosszú csont jelentette erőkart, az általa okozott csavarodás pedig olyan hatalmas lehet, hogy a keresztszalagok, oldalszalagok elszakadhatnak, sérülhet a meniszkusz, a porcfelszín és a csont is. A sérüléseknél mindig nagy kérdés, hogy a combizom hogy van kondicionálva. Például ha valaki edzés nélkül megy síelni, akkor nagyobb eséllyel sérül a térde.

A térdsérülés leggyakrabban sportolás közben következhet be
A TÉRDSÉRÜLÉS LEGGYAKRABBAN SPORTOLÁS KÖZBEN KÖVETKEZHET BE

A térd tartós terhelése – ilyen például a hosszabb távok lefutása betonon, illetve a nagy súlyok emelése – ugyancsak káros. A hosszú ideig tartó mikrotraumák is ártalmasak, ezek degeneratív elváltozásokat okozhatnak, ami a gyakorlatban a felszíni porc kopását, a meniszkusz szakadását jelenti. Az éveken keresztül ismétlődő trauma hatására a térdízületi felszín körülírt területen el is halhat, az alapjától csontos alappal leválhat.

Nagyon gyakoriak az úgynevezett sörmeccs sérülések is. Ezek jellemzően azokat érintik, akik korábban versenyszerűen futballoztak, de ezt abbahagyták, és később időnként összejárnak a volt csapattársakkal, barátokkal – esetenként nem kis túlsúllyal – focizni. Ilyenkor az ízületek, izmok már nincsenek megfelelő kondícióban ahhoz, hogy a nagyobb testsúlyt és a megterhelést elviseljék, ugyanakkor a régi mozdulatokat, erős rúgásokat a régi beidegződések szerint végzik el az érintettek. Emiatt súlyos porc, csont és szalagsérülések jöhetnek létre.

A síbalesetek megelőzését segíti, ha a lécek, a kötések és a bakancsok kiválasztása és beállítása precízen, mindig a súlynak, magasságnak és a sítudásnak megfelelően történik. Nagyon fontos az is, hogy mindenki tudásának megfelelő pályát válasszon, kellő felkészülés nélkül, illetve gyenge izomzattal ne menjen síelni. A fokozatos terhelés valamennyi sporttevékenységnél fontos, ahogyan az is, hogy ha fáradtság, vagy izomprobléma jelentkezik, a tempót vissza kell fogni. Hosszútávfutóknak nagyon fontos a jó minőségű cipő viselése, füvön, salakon vagy rekortán pályán történő futás. A betonon való kocogás a térdet nagyon megterheli, könnyen sérülést okoz.

Ha a keresztszalag elszakad, és azt nem pótolják, akkor a kóros mozgások miatt porckopás alakulhat ki. Ha valaki sérülés, vagy műtét után nem kíméli kellőképpen a térdét, belhártyaizgalom jöhet létre, amely az ízületi folyadék felgyülemlésével járhat, s feszülő fájdalmat okoz.

Ha további részletekre kíváncsi, kattintson a Betegségek A-Z Térdsérülés szócikkére.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra