Áttörő megoldást jelenthet a Magyarországon most először bemutatkozó gyógyszeres terápia a Dupuytren-kontraktúrában szenvedők kezelésében. A sebészeti műtétet teljes egészében kiváltó gyógyszeres kezelés Kelet-Európában először Magyarországon érhető el.
A Dupuytren-kontraktúra elnevezésű kézelváltozás azzal jár, hogy a tenyér kötőszövete megvastagodik, és az ujak karomszerűen begörbülnek. A betegség operálható, de ha súlyos, előrehaladott az elváltozás, akkor a tenyérről is el kell távolítani a szöveteket. A cukorbetegeknél gyakoribb, és az északi népekre jellemzőbb a betegség, a norvégoknál, finneknél nagyobb arányban fordul elő, mint a déli országok lakóinál- mondta az új gyógyszer és az eljárás sajtóbemutatóján Dr. Szabó Zsolt, a Magyar Kézsebészet Társaság elnöke, aki emellett az Európai Kézsebész Társaság vezetőségi tagja és a Világ Kézsebészeti Szövetségének főtitkára is.
Nem tudják, mi okozza
A tenyéri bőnye zsugorodás egyelőre ismeretlen eredetű betegség, a szakemberek nem tudják, pontosan mi okozza. A kutatások kimutatták, hogy a férfiaknál előbb (átlagosan 55 éves korukban), a nőknél később (65 éves korukban) jelentkezhet az elváltozás és a férfiaknál az előfordulása ötször gyakoribb, mint a hölgyeknél. A vizsgálatok szerint elsősorban a diabétesz és az epilepszia növelheti az esélyt a kialakulásra, de a rendszeres és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, illetve a dohányzás is kockázatot jelent. Ha valakinek már volt a felmenői között ilyen beteg, akkor nagyobb az esélye, hogy a hajlamot örökölte.
A betegség leggyakoribb jelei a tenyéren megvastagodott bőr, csomók a tenyérben (melyek fájdalmat nem okoznak), a bőr alatt kötegek alakulnak ki, melyek a bőrrel is összenőhetnek, ezek a kötegek egyre rövidülnek és a kéz ujjai többnyire lassan, évek alatt hajlított helyzetbe zsugorodnak, és súlyos esetben nem is egyenesíthetők ki. A Dupuytren-kórban szenvedők nagy részének nemcsak a fizikai munkavégzés jelent gondot, de az olyan mindennapi feladatok ellátása is, mint a mosogatás, autóvezetés vagy egy ing begombolása.
Műtéttel kezelik
A kezelés függ a beteg életkorától és általános egészségi állapotától, foglalkozásától és a betegség súlyosságától. Jelenleg nincs olyan eljárás, ami véglegesen meg tudná gyógyítani. Számos sebészeti és nem sebészeti eljárás ugyan megakadályozhatja a kéz további károsodását. Jelenleg leggyakrabban műtéttel állítják helyre a kezet, ám ekkor fizikoterápiára is szükség van, és számolni kell a műtéti komplikációkkal is.
Azoknál a betegeknél javasolt a műtét, akiknél az elváltozás lehetetlenné teszi a mindennapi teendők elvégzését és nagyban rontja az életminőséget. Általában csak a zsugorodott heges kötegek teljes kiirtásával szüntethető meg, és a betegség sokszor kiújulhat. A kutatások szerint a betegek 75 százaléka operálható, azonban a beavatkozás után az érintettek közel felénél (46 százalék) alakulnak ki szövődmények: leggyakrabban ízületi merevség, vérömleny, gyulladás és túlzott fájdalom.
Új terápia Miskolcon
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház – Egyetemi Oktató Kórházban érhető el a kezelés, amely teljes egészében kiválthatja a műtéti beavatkozást. Pénteken Miskolcon öt betegnek adták be a gyógyszert, ők ingyenesen kapták meg a magyarországi forgalmazó cégtől.
Az Egyesült Államokban kifejlesztett szérum alapja egy baktériumok által termelt enzim, amely feloldja az elburjánzott, megkeményedett hegszövetet – ismertette Dr. Szabó Zsolt. A gyógyszert az Európai Unióban már korábban engedélyezték, Magyarországon pedig már 2-3 hónapja elérhető. A kezelés lényege az, hogy egyik nap befecskendezik a tenyérbe a hatóanyagot (néha több helyre is), majd bekötik a kezet. Egy nap elteltével pedig az orvos kiegyenesíti az ujjakat.
Az Egyesült Államokban végzett kutatásból kiderült: a betegek 45,2 százaléka nagymértékű javulást tapasztalt, 39,7 százaléka állapota jelentősen jobb lett és 12,7 százalékuk minimális javulást észlelt. Átlagosan a válaszadók majdnem háromnegyede nagyon elégedett volt a kezeléssel, és a betegek kevesebb, mint ötödénél mutatható ki kiújulás.