Mielőtt orvoshoz rohannánk, vagy a fájdalomcsillapítóért nyúlnánk, érdemes átgondolni milyen lelki okai lehetnek a fájdalmunknak és próbáljunk meg ellazulni. A hátfájás hátterében ugyanis gyakran pszichés okok bújhatnak meg.
A hátfájás a felnőtt lakosságot érintő egyik legnagyobb, igen kellemetlen probléma, amely ráadásul a mindennapi munkavégzésre és családi életre is kihathat. A briteknek körülbelül fele legalább évente egyszer szenved hátfájástól, de szinte minden ember megtapasztalja egyszer az élete során.
A tünetek a kis szúró érzéstől a szinte bénítóan hasogató fájdalomig rendkívül változatosak lehetnek, ahogyan a kiváltó okok is. Egyre több orvos véli úgy, hogy a háttérben pszichológiai, lelki okok játszhatnak kiváltó, vagy éppen súlyosbító szerepet. "Egyre több összefüggést fedezünk fel az érzelmi állapot és a hátfájás között. Ez azonban olyan, mint a tyúk és a tojás esete. A hátfájás is rontja a lelki állapotot, ami aztán további hátfájásokhoz vezethet" - jegyezte meg Brian Hammond csontkovács.
Az azonban egyre biztosabb, hogy a mentális pihenés a hát fájdalmára is pozitívan hat. A Warwick Egyetem egyik kutatásából például kiderült, hogy azok, akiknek mentális segítséget nyújtottak, sokkal jobban javultak a hátfájásos tüneteik is, mint azoknak a betegeknek, akiknek a lelki problémáit figyelmen kívül hagyták a kezelések során.
Sokszor egyszerű otthoni praktikák, tornagyakorlatok is hatásosak lehetnek, vagyis mielőtt az orvoshoz rohanunk, érdemes néhányat kipróbálni. Figyeljünk arra is, hogy munka során milyen a testtartásunk. Rendkívül sok ember szenved ugyanis olyan hátfájástól, amit a rossz, görnyedten ülő tartás okoz.
Animáció: HáziPatika.com