A láb boltozatos szerkezetű: van elülső és hosszanti boltozata. Ez a boltozatos szerkezet tartja az egész testet. Szinte lengéscsillapítóként nyeli el a rezgéseket, melyek a lábon keresztül az ízületeket, gerinceket érik, ráadásul a boltozatok segítségével gördülünk járás közben a talpunkon.
Ha ez a két boltozat nem tökéletes, akkor fájdalom jelentkezik a lábban vagy a szervezet más részén.
Hogyan járunk?
Ha például valaki évekig, évtizedekig hord túl magas sarkú cipőt, akkor nem tud a talpán gördülni. Lába a harántboltíven támaszkodik, ami ilyenkor túlterhelődik, lelapul, bütykösödik, és akár kalapácsujj is kialakulhat.
A bokaízület épségére is vigyázni kell, mert különben elkopik és később fájni fog!
Ha nem mozog, elsorvad!
Fontos, hogy az egészséges lábak megtartása érdekében a láb, talp saját izmait kell edzeni, nem pedig a lábszárét. A hagyományos, merevtalpú cipők használatakor sajnos a talp saját izmai teljesen hanyagolva vannak, egyáltalán nem engedik ezeket mozogni. Ez veszélyes, mert ami nem mozog, az elsorvad.
Tipikus, hogy körülbelül 30 éves kor fölött kezdjük érezni, hogy lábunk fáradékonyabb, könnyebben megfájdul - ez annak a jele, hogy elváltozások kezdődtek a szerkezetében.
Lúdtalp, illetve harántboltozat-süllyedés a gyors növekedés időszakában, tehát 7 és 10, illetve 16 és 20 év között is kialakulhat. A másik hajlamosító periódus nőknél a klimax tájéka, mert ilyenkor a hormonális változások miatt a szalagok, ízületek ismét gyengébbek lesznek. Ugyanígy a hormonális változások, illetve a súlygyarapodás miatt a terhesség ideje alatt is kialakulhat lúdtalp.