Mi az a spondilózis?
A csigolyameszesedés, vagyis spondilózis (spondylosis) a gerinc csigolyái közötti kisízületek kopásos elváltozása. Ez tulajdonképpen természetes folyamat, vagyis a spondylosis nagyon gyakori betegség. A degeneráció során a csigolyák közötti távolság csökken, az összekötő szalagok elmeszesednek, a gerinctájéki mozgásképesség jelentősen lecsökken.
A spondylosis elsősorban az idősebb korosztályt, főleg a 65 éven felülieket érinti. Bár a spondylosis akár a népesség 90 százalékánál is megtalálható, sokaknak nincsenek komolyabb panaszai. A képalkotó eljárásokkal készült felvételeken látható elváltozások, a meszesedés mértéke ugyanis nem jelzi pontosan, hogy milyen tünetei lesznek az érintettnek. Előfordulhat az is, hogy valakinek nagy fájdalmai vannak és jelentősen beszűkül a mozgása, azonban a képalkotó vizsgálat során a felvételen nem látszódik súlyosabb elváltozás.
A spondylosis degeneratív folyamat, melynek során a csigolyák közötti, rugalmas fánkokra emlékeztető porckorongok elveszítik a "párnázottságukat" és összezsugorodhatnak, a gerinc ennek következtében bemerevedhet, a mozgás is beszűkülhet, és ez jelentős fájdalommal is együtt járhat. Ez a fájdalom a gerinc bármelyik részét érintheti, de a spondylosis a nyaki részen , illetve a deréktájékon a leggyakoribb. A másodlagos, idegrendszeri károsodásokat nem az elváltozások mértéke, hanem azok elhelyezkedése határozza meg.
Miért alakul ki a spondilózis?
A csontosodás, a csontkinövések főként akkor járhatnak panaszokkal, ha nyomják a gerincből kilépő idegeket vagy ereket, illetve ha a gerinccsatorna szűkületét okozzák.
Egyéb tényezők is szerepet játszhatnak a spondylosis kialakulásában , például a gerinc erőteljes terhelése, ugyanazon mozdulatok állandó ismétlése, vagy az, ha a nyak természetellenes helyzetbe van kényszerítve (ilyenkor természetesen a nyaki részen jelentkezik a meszesedés). A spondylosis fokozott veszélyének van kitéve az is, aki görnyedten tartja magát. A szakemberek szerint a spondylosis kialakulásában hatalmas szerepe van a genetikának, emiatt ugyanis egyeseknek jobban kophatnak az ízületei, mint másoknak.
A spondilózis nem visszafordítható folyamat
Kezelése a fájdalom csökkentésére, a mozgás képességének visszaszerzésére irányul. A spondylosis kezelhető gyógyszerekkel ( fájdalomcsillapítókkal , gyulladáscsökkentőkkel, izomlazítókkal), fürdővel, gyógytornával.
A spondylosis magától is javulhat, különösen, ha sokat pihenünk és nem erőltetjük meg a gerincünket. A spondylosis műtéti kezelése a végső megoldás, de ezt sok szakember csak abban az esetben javasolja, ha a fájdalom mellett egyéb súlyos, idegrendszerrel összefüggő tünetek is jelentkeznek.