Szabad-e kocogni csontritkulással?

Magyarországon ezer nő közül 50-70 élhet csontritkulással. Az arányuk a teljes népességen belül 8-10-szer magasabb, mint a férfiaké. De nekik is meg kell őrizniük a fittségüket, különösen egy bizonyos életkor felett. Vajon nem veszélyes-e tréningezni, például futni, ha a betegség kimutathatóan megjelent?

A csontok tömegének és mésztartalmának csökkenése az oszteoporózis , amely fokozott törékenységgel, a kóros és spontán törések kockázatának fokozódásával jár. A betegség neve is azt jelenti: porózus, lyukacsos, üreges csont.

Mindennap tennünk kell azért, hogy minél nagyobb csonttömeget érhessünk el, és azt minél hosszabb ideig megőrizzük. A megelőzés pedig már gyermekkorban kezdődik. Nézzük, mit (t)ehetünk csontjainkért? A csonttömeg az életkortól függően változik, fiatalkorban a csont tömegét növelő építő folyamatok vannak túlsúlyban, később az arány megfordul. A csontszövet állománya 25-30 éves korig gyarapszik, majd tömege fogyni, gyengülni kezd. Az élettanilag normális csontvesztés ekkor mintegy évi 3-5 százalék. Ha a csontépítő sejtek (oszteoblasztok) és a csontlebontást végző sejtek (oszteoklasztok) működésének egyensúlya megbomlik, akkor ennél nagyobb mértékű csontvesztés következik be, és csontritkulás alakulhat ki.

„Mint sok mindenre az orvostudományban, erre a kérdésre sincs könnyen eldönthető válasz” – mondta Dr. Bjoern Buehring, a Wisconsin-Madison egyetem csontritkulást kutató programjának igazgatója a csontritkulástól szenvedők kocogásával kapcsolatban.

Kifejtette, hogy általában véve a dinamikus terhelés, ami futás közben előfordul, egészséges a csontoknak. Amikor egy terhelés vagy erő hat a csontra, az deformálódik bizonyos mértékig, majd az érintett csontok visszatérnek a normális alakjukhoz. Ez egyfajta tanulási folyamat, jelentős fiziológiai jövőbelátás. A csont ugyanis felismeri, hogy erősebbnek kell lennie annak érdekében, hogy teljes mértékben ellenálljon, ha ugyanolyan erőhatás éri legközelebb. Így a test serkenti a csontsejtek termelésének fokozását. Ilyen módon, futás révén a csontok sűrűbbek és erősebbek lesznek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A túl intenzív mozgás árthat a csontoknak

De ez a folyamat csak akkor működik, ha a csontok képesek elviselni az eredeti stresszt meghajlás és törés nélkül – figyelmeztet Dr. Buehring. Az enyhe csontritkulás mellett is lehet, hogy a csontok túl törékenyek, hogy kiegyenlítsék a futás közben fellépő erőket, nem reagálnak jól a terhelésre. Tény, hogy két ember azonos sűrűségűnek mért csontjai egészen másképpen reagálhatnak olyan valós körülmények között, mint a kocogás.

Aki tud a csontritkulásáról, de szeretne kocogni, előtte konzultáljon az orvosával, különösen a törési kockázatról. Ha valakinek megsérült egy csontja a közelmúltban és azt a csontritkulásnak tulajdonították, annál magas a törési kockázat, és a futás nem tanácsos.

Dr. Buehring szerint ha az orvos azt mondja, hogy a csonttörés kockázata alacsony, ez azt jelenti, hogy fontos lehet a kocogás , mert a kisebb intenzitású fizikai tevékenységek, mint például az úszás vagy a séta, lehet, hogy nem terhelik meg a csontot eléggé a további erősödés ösztönzéséhez. A kocogást lassan szabad indítani, s a sebességet és távolságot fokozatosan kell növelni. A hatásokról, az esetleg kialakuló fájdalmakról a kezelőorvossal feltétlenül érdemes beszélni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra