Tévhit: üljünk mindig egyenesen!
Az nem meglepő, hogy elfeküdni egy székben nem is kényelmes és hátunknak sem tesz jót. Ugyanakkor ha túl egyenes háttal és túl sokáig ülünk, az is megterhelő lehet. Pihentetnünk is kell magunkat: naponta párszor dőljünk hátra a székünkben, lábunkat tegyük a földre és hagyjuk, hogy hátunk ívbe hajoljon. (Az állás is sokat segít, próbáljuk ki, ha még nem tettük!)
Tévhit: ne emelgessünk nehéz dolgokat!
Nem az a kérdés, hogy milyen nehezet emelünk, hanem hogy miként emeljük. Menjünk az emelendő tárgy elé, guggoljunk közel hozzá - fejünket és hátunkat tartsuk egyenesen. Fogjuk meg a tárgyat és lábainkkal emeljük meg testünket és vele együtt a tárgyat is, karjainkat pedig tartsuk közel testünk középső harmadához. Ha testünkkel hajolunk vagy fordulunk ilyenkor, könnyen megsérthetjük hátunkat.
Tévhit: a pihenés a legjobb gyógyír
A pihenés csak akkor segít, ha az elmúlt napokban sérültünk le vagy annyira meghúztuk hátizmainkat, hogy fájnak. Ha 1-2 napot csak az ágyban töltünk, az még akár rosszabbá is teheti hátfájásunkat !
Tévhit: a fájdalmat a sérülés okozza
Porckorongkopás , sérülések, fertőzések és még öröklött betegségek is okozhatnak hátfájást.
Tény: több kiló, több fájdalom
A hátfájás azoknál a leggyakoribb, akik nem sportolnak vagy akik hétvégénként úgy hajtják túl magukat, hogy hétközben teljesen elhanyagolták fizikai állapotukat. Ne felejtsük el: ha rendszeresen sportolunk , a hátfájásnak is búcsút mondhatunk - az extra túlsúly ugyanis extra terhelést tesz hátunkra!
Tévhit: ha vékonyak vagyunk, akkor az nem is fáj
A fentiekből sejthetjük már, hogy bárkinek fájhat a háta. A kifejezetten vékony embereknek (például az anorexiásoknak ) csontritkulása lehet, könnyebben törhetnek vagy repedhetnek el csontjaik, csigolyáik.
Tévhit: a sportolás ront a hátfájáson
Pont ellenkezőleg, a gyakori sportolás gyakorlatilag megakadályozza a hátfájást - és még orvosaink is valószínűleg sportolást fognak javasolni nekünk, ha nemrégiben megsértettük alháti régióinkat. Természetesen a sportolást nagyon enyhe mozdulatokkal kell kezdenünk és folyamatosan kell emelnünk a mozdulatok erejét, inteniztását. Ha a fájdalom eltűnt, tovább kell sportolnunk, hogy ne is jöjjön vissza.
Tény: a gerincmasszázs segíthet?
Több amerikai egészségügyi szervezet (például az American College of Physicians és az American Pain Society) is azt javasolja, hogy mind a páciensek, mind az orvosok alkalmazzanak más bevált módszereket alháti fájdalmakra: a kiropraktika vagy a masszázsterápia pedig pont ilyen módszernek bizonyult.
Tény: az akupunktúra is csökkenti a fájdalmat
Az előbb említett szervezetek szerint az akupunktúra , a jóga és a progresszív relaxációs technikák is segíthetnek, ha úgy érezzük, a hagyományos ápolás nem elég.
Tévhit: a kemény matracok jobbak
Egy spanyol kutatás szerint a folyamatos hátfájással küszködők egy középkemény matracon kevesebb fájdalomról számoltak be, mint azok, akik kemény matracon aludtak. De ez nem mindenkinek jelenthet megnyugvást: matracunkat alakítsuk alvásrendünkhöz és hátfájásunk típusához!