Tényleg hatnak a gyógyfürdők?

Rengeteget hallani a gyógyfürdők csodás hatásairól, de arról már kevesebbet, hogy valóban többet tud-e a gyógyvíz, mint ha egyszerű klóros vízzel töltött medencében áztatjuk magunkat. A Mozgásszervi Blog keresett választ.

A gyógyvíz olyan ásványvíz, amelynek gyógyhatását már bizonyították. Ásványvíz pedig a víz, amelyben legalább 1 gramm oldott ásványi anyag van literenként. A termálvíz viszont olyan, amely feltörésekor legalább 20 Celsius fokos.

A csapvíznek is van hatása, de miben más a gyógyvíz?

A csapvíznek is van fizikai tényezőkön alapuló hatása. A hidrosztatikai nyomás azt jelenti, hogy a folyadék "mélyebb rétegében" nagyobb a nyomás, mint feljebb. Így tudja a víz például a láb vénáiból a vért felfelé préselni, javítva ezzel a vénás keringést. Az így visszapréselt vérmennyiség miatt a veseműködés is fokozódik, több vizelet ürül, a hidrosztatikai nyomás tehát vízhajtóként működik. A felhajtóerő miatt könnyebb a mozgás vízben.

Számos mozgásszervi probléma esetén könnyebben megvalósítható a vízi torna, mint a szárazföldi. A víz ellenállása nagyobb, mint a levegőé, ezért számos vízben végzett gyakorlat nehezebb és jobban erősít, edz, mint a szárazföldön. A víz hőmérséklete is fontos. Meleg vízben ellazulnak az izmok, szövetek. Így az izomfeszülés okozta fájdalmak, görcsök oldódnak, az ízületek pedig könnyebben mozognak. A hideg víz viszont stimulál.

Széchenyi Gyógyfürdő
A Széchenyi Gyógyfürdő Budapesten. Tapasztalatok bizonyítják a gyógyvizek hatásosságát

A gyógyvízben oldott ásványok a bőrön keresztül kis mennyiségben felszívódnak. Több kísérlet is történt ennek bizonyítására. Egyik ilyen vizsgálatban egereket fürdettek kénes vízben, majd a bőrmintákból sikerült kimutatni a kén jelenlétét. Az embereknél a vizeletben ürülő anyagok mennyiségét vizsgálták, például radonos víz esetében, ami azonban nem hozott egyértelmű eredményt. Azaz feltehetően egyes anyagok könnyebben, mások nehezebben szívódnak fel a bőrön keresztül.

A gyógyvizeknek a bőr szöveteiben egyértelműen van terápiás hatásuk. A kénes víz befolyásolja bizonyos bőrsejtek működését, a szénsavas víz pedig a bőr kapillárisainak működését változtatja meg. Ezért keringésjavító hatása miatt is javasolják a szénsavas fürdőt. A gyógyfürdők számos bőrbetegség esetén hasznosak (például a sós víz segíti a pikkelysömör enyhülését). A bőrnél mélyebben lévő szövetekre gyakorolt hatásról azonban nincsenek egyértelmű bizonyítékok.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ugyanakkor, ha a kopásos ízületi betegségben szenvedők egyik részét csapvízben, a többieket gyógyvízben fürdették, a gyógyvízben mártózók panaszai jelentősebben csökkentek, mint a csapvizes csoportban lévőké. Az egyik hazai gyógyvízben való fürdőzés számos laborértéket (vérvizsgálati eredményt) nagyobb mértékben és tartósabban módosított, mint a sima csapvíz.

Vajon mi hat ilyenkor?

Feltételezések szerint a fizikai és a kémiai (azaz a víz összetételéből, ásványtartalmából adódó) hatások összességéről, kölcsönhatásokról és reflexes hatásokról van szó. A pontos hatásmechanizmus ma még nem ismert annak ellenére, hogy folyamatosan kutatják a választ.

Nem mindig van lehetőségünk elutazni, és fakadásuk helyén élvezni a gyógyvizek áldásos hatásait fürdő- és ivókúrák formájában. Számos gyógyvizet lehet azonban palackozott formában is kapni a gyógyszertárakban. De melyik mire jó? Részletek!

Gyógyfürdői minősítése viszont csak olyan fürdőhelynek lehet, amelynek gyógyhatását bizonyították. Ez azonban elsősorban tapasztalati úton, statisztikai adatok, elemzések, összehasonlító tanulmányok révén, nem pedig klinikai vizsgálatok segítségével történik.

Forrás: mozgasszervi.blog.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.