Tavasztól több száz gyógyászati segédeszköz tűnik el a hazai betegellátásból - írja a Népszava . Többek között mankók, járókeretek, gyerekek súlyos gerincferdülését korrigáló, egyedi gyártású fűzők, cipők kerülhetnek ki a kínálatból. A gondot az okozza, hogy sok terméknek az előállítása vagy a beszerzése többe kerül a forgalmazónak, mint amennyit azért a tb és a beteg fizet.
Közel 400 termékkel súlyos gond van
A lap szerint az elmúlt héten az egészségügyi kormányzat 3 milliárdos gyorssegélyt ígért az ágazatnak a legkritikusabb termékek árkiegészítésére, a szakmai szövetségek szerint, ez az összeg nem elegendő a piac megmentésére. Legalább 20 milliárdra lenne szükségük, hogy az egyedi gyógyászati segédeszközöket gyártóknak és a forgalmazóknak ne kelljen becsukniuk a vállalkozásaikat. Az érintettek szerint 18 éve változatlan támogatási összegért kell ellátniuk a hazai betegeket segédeszközökkel, azóta azonban a kötelező minimálbéremelések, az infláció mostanra ellehetetlenítették az ilyen eszközöket gyártó vállalkozásokat.
A tb-listán szereplő eszközök közül jelenleg közel 400 termékkel van súlyos probléma, amelyeket így nem, vagy csak korlátozott számban forgalmaznak. Van olyan bolt, ahol már ki is fogytak ezekből az eszközökből, és nem lehet beváltani a sztómazsákra, felnőtt pelenkára szóló vényeket sem - olvasható a portálon.